Jak zająć dziecko, gdy musimy coś zrobić? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak zająć dziecko, gdy musimy coś zrobić?

Małe dziecko wymaga nieustannej uwagi rodzica. Spuszczenie go z oczu - nawet na kilka sekund - może skończyć się nieszczęściem. Wystarczy, że dotknie rozgrzanego piekarnika albo spróbuje proszku do prania. Jak podczas absorbującej gonitwy za szkrabem, wygospodarować czas na wykonanie czynności, które nie cierpią zwłoki? Czy jest to w ogóle możliwe?

Jak zająć dziecko, gdy musimy coś zrobić?

Autor zdjęcia/źródło: Victor1558 (photo on flickr)

Wbrew pozorom, opieka nad maluchem nie jest jedynym zadaniem "siedzącego" w domu rodzica. Prawdę mówiąc siedzenie i nic nierobienie jest ostatnią czynnością, na jaką może pozwolić osoba zajmująca się jednocześnie dzieckiem i domem. Ktoś musi przecież - prócz zrobienia zakupów, nakarmienia i przewinięcia brzdąca - nastawić pranie, uprasować ubrania czy odkurzyć podłogi. Obiad raczej też sam się nie ugotuje. Mało tego, zdarza się, że w natłoku codziennych obowiązków trzeba jeszcze wygospodarować czas na pracę zawodową... Nie ulega więc wątpliwości, że każdy rodzic potrzebuje przynajmniej kwadransa dziennie tylko dla siebie. Pytanie tylko, jak go "wykroić"?


Mamy zdradzają swoje sposby na zajęcie na chwilę dziecka

WŁĄCZ SIĘ DO ROZMOWY


Dobra komunikacja

Coach i psycholog - Joanna Baranowska w artykule opublikowanym na łamach serwisu Mamopracuj pisze, że w egzekwowaniu rodzicielskich potrzeb najważniejsza jest właściwa komunikacja z dzieckiem. Zaleca, by przed przystąpieniem do wykonywania obowiązków poinformować malucha o tym, co będzie się teraz działo. Przykład: Kochanie teraz muszę usiąść przy komputerze i potrzebuję do tego ciszy, możesz w tym czasie pobawić się w pokoju lub mogę puścić ci film, a może masz swój własny pomysł? Ja wtedy często słyszę: „Nieeee, chcę żebyś poszła ze mną do parku” – pisze autorka - więc kontynuuję: "Synku, też chciałabym pójść z tobą do parku, myślę że byłoby bardzo fajnie, ale ja dzisiaj potrzebuje popracować, umówiłam się na rozmowę telefoniczną i ta Pani na mnie czeka, to dla mnie jest bardzo ważne".

Psycholog radzi, by w razie nerwowej reakcji ze strony dziecka postarać się o wyrozumiałość. Przecież mały człowiek – podobnie jak duży - ma prawo do wyrażania własnych emocji. W takiej sytuacji warto pomóc mu nazwać rodzące się w nim uczucia. Rodzic musi umieć postępować asertywnie, odmawiać dziecku, kiedy nie może lub nie chce spełnić jego prośby. Jednak w żadnym wypadku nie powinien mówić: "Nie, bo nie!". Szacunek do najmłodszego członka rodziny nakazuje wyjaśnienie mu powodów swojej decyzji. Przykład: "Kochanie, w tej chwili nie mogę pobawić się z tobą samochodami, ponieważ muszę nastawić pranie, żebyś mógł chodzić w czystych i pachnących ubraniach. Za kilka minut skończę i wtedy na pewno się z tobą pobawię". 


Jak rozmawiać z dzieckiem? CZYTAJ DALEJ

Strzałka w prawo

Sonda

Grafika sondy

Jak najczęściej zajmujesz dziecko, gdy musisz coś zrobić?

włączam mu telewizję lub bajkę
38.5%
daję mu ulubione zabawki
15.4%
wręczam akcesoria do rysowania
11.5%
po prostu sadzam je z boku i rozmawiamy
7.7%
angażuję je w wykonywane czynności
19.2%
inne
7.7%

Najnowsze komentarze

  • 80.50.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    Ja wysyłam męża z córką do warszawskiego Teatru Małego Widza i tak kilka godzin mam dla siebie :) Dobrze, że nie pracuję w domu...
  • Awatar użytkownika Sonia
    SoniaIkona zgłaszania komentarza
    Ratowałam się zabawkami i czasem bajkami:)