Opublikowany przez: monika.g
Autor zdjęcia/źródło: Żywność ekologiczna @ Dragana_Gordic / Freepik; macrovector / Freepik
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu istniała tylko żywność ekologiczna. Do uprawy zbóż, warzyw czy owoców nie stosowano sztucznych nawozów, nie modyfikowano ich genetycznie, a zwierzętom nie podawano antybiotyków i hormonów bez potrzeby. Dziś, aby zjeść warzywa uprawiane naturalnie bez żadnych chemicznych dodatków trzeba ich szukać na oddzielnych półkach w wybranych sklepach i dużo więcej za nie zapłacić niż za te ogólnodostępne. Czy naprawdę warto aż tak się trudzić?
Nazwą tą określa się żywność produkowaną bez użycia sztucznych nawozów i pestycydów. Metody stosowane w rolnictwach ekologicznych są ściśle określone przez Rozporządzenie Rady (EWG) 2092/91 obowiązujące w całej Unii Europejskiej. Rozporządzenie to dotyczy również znakowania produktów ekologicznych znakiem euro-liścia (kształt liścia złożonego z białych gwiazdek na zielonym tle), który jest gwarancją jakości. Rolnictwa ekologiczne co roku podlegają szczegółowej kontroli. Po pozytywnym przejściu kontroli otrzymują certyfikat jakości i mogą nadal oznaczać swoje produkty jako ekologiczne. Kontroli podlega cały proces produkcji w danym gospodarstwie od pola, poprzez maszyny rolnicze, aż po budynki, a także rachunki i faktury na zakup środków w nim stosowanych. Jeśli gospodarstwo nie spełni wymaganych norm jakości produkcji certyfikat może mu zostać odebrany.
Żywność ekologiczna różni się przede wszystkim sposobem produkcji. W rolnictwach przemysłowych przy uprawie roślin stosowane są pestycydy zwalczające szkodniki, azotyny, czyli sztuczne konserwanty oraz ponad 400 innych chemicznych związków mających za zadanie przyspieszać wzrost czy zapobiegać chorobom. Wszystkie te substancje są rakotwórcze, obniżają wchłanianie witamin, uszkadzają przewód pokarmowy, mogą powodować alergie. Produkty ekologiczne są wolne od tych chemicznych dodatków dzięki czemu zawierają także więcej witamin oraz mają lepszy, wyraźniejszy smak i zapach. Wspomagają także organizm w oczyszczaniu się z zanieczyszczeń spowodowanych przez chemiczne dodatki z konwencjonalnego jedzenia.
Tak naprawdę to wszystkie te terminy są tożsame i stosje się je zamiennie na określenie żywności ekologicznej, organicznej, biologicznie czystej i wolnej od chemicznych substancji.
Terminy te są błędnie używane zamiennie. Określenie „zdrowa żywność” jest wykorzystywane przez producentów żywności jako chwyt marketingowy i umieszczane na produktach, które z żywnością ekologiczną mają niewiele wspólnego. Oczywiście produkty eko są zdrowe, ale nie możemy powiedzieć, że żywność konwencjonalna taka nie jest. Wszystkie produkty dopuszczone do sprzedaży nie mogą szkodzić naszemu zdrowiu.
Wybierając produkty ekologiczne nie kieruj się jedynie napisem „zdrowa żywność”. Szukaj natomiast numeru certyfikatu i nazwy jednostki certyfikującej oraz znaku euro-liścia umieszczonych na opakowaniu produktu pochodzącego z rolnictwa ekologicznego. Tylko te oznaczenia są gwarancją jakości. Zwracaj też uwagę na kraj pochodzenia danego produktu oraz czytaj jego całą listę składników.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2020.02.27 19:16
Jestem za eko i bio i to co naturalne. I co z tego że marchewka bedzie krzywa a jabłko nadgryzie robaczek ale za to zdrowe i smaczne.
Stokrotka 2020.02.27 19:16
Jestem za eko i bio i to co naturalne. I co z tego że marchewka bedzie krzywa a jabłko nadgryzie robaczek ale za to zdrowe i smaczne.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.