Zwlekanie - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Zwlekanie

Nasze zdrowie zależy od wielu czynników. Na wiele z nich mamy wpływ. Można sobie postawić pytanie, co ma wspólnego zwlekanie ze zdrowiem. MA dużo, o czym można dowiedzieć się z tego artykułu.

Stres.

Mimo że wydaje się, że zwlekanie z wykonaniem jakiejś czynności, która jest dla nas zła i przykra, i obciążająca, powinno prowadzić do odprężenia organizmu, wcale tak nie jest.

Odkładanie tego, co i tak będzie trzeba zrobić, na później, prowadzi nieuchronnie do większego stresu.

Ponieważ odkłada się zazwyczaj te sprawy, które najmniej się podobają, sprawy te gromadzą się w coraz większych ilościach. I wtedy następuje spadek wydajności... Pogarsza się też samoocena, pogłębiają się pokłady stresu...

Zwlekanie zwiększa napięcie, natomiast aktywność prowadzi do uspokojenia.

Paul Wilson, autor świetnej książki pt. "Spokój w pracy",  proponuje wyeliminować zwlekanie. Jak to zrobić?

1. dzielić duże zadania na mniejsze - kiedy pracę do wykonania podzieli się na mniejsze części, całość wydaje się mniej przerażająca (w nawiasach podam przykłady, jakie mi się nasunęły - np. masz do sprzątnięcia cały dom? zacznij od wytarcia kurzu;)

2. zapisać sobie mniejsze części zadań - na papierze, aby zawsze mieć do tego dostęp (np. pozwoli to lepiej pamiętać, co wykonane, a co jeszcze zostało do wykonania)

3. zarezerwować sobie czas na każde zadanie - dzięki czemu wzrośnie poczucie bezpieczeństwa (np. pomyśleć sobie i zapisać, że punkt pierwszy z listy wykona się w przeciągu tygodnia, punkt drugi - tak samo...)

4. zacząć od tego, co się najmniej podoba - a to, co się podoba najbardziej, zostawić na koniec - jako nagrodę ( np. gdy ktos nie lubi trzepać dywanów, niech od tego zacznie porządki, porządki dzięki temu skonczą sie szybciej - bez zwlekania)

5. zamienić swoje zadania w grę - wtedy czas miło zleci (np. wyobrazić sobie, że czyszczenie dywanu jest na czas - wtedy bawimy się i sprzątamy jednocześnie)

6. udokumentować swoje nagrody - napisać sobie korzyści, jakie płyną z eliminacji zwłoki czasowej (np. dzięki braku zwłoki jest czas na spacer)

7. stosować stuprocentowy wysiłek - wtedy zadanie sprawi bardzo dużo satysfakcji osobistej.

 

Stosowanie tych rad ma przyczynic się do zmniejszenia stresu, do zwiększenia satysfakcji z życia, do poprawy naszego zdrowia.

I myślę, że są to bardzo dobre rady.

Paul Wilson, "Spokój w pracy", Poznań, 2000