Integracja sensoryczna jest szerokim pojęciem dotyczącym prawidłowego przetwarzania informacji przez mózg. Zbyt intensywne doświadczenia mogą sprawić, że dziecko będzie niespokojne, nerwowe i bardzo ruchliwe. Z kolei, kiedy maluch nie odczuwa prawidłowo bodźców, zachowuje się apatycznie i nie reaguje adekwatnie do wydarzeń. Zaburzeniami integracji sensorycznej zajmuje się specjalista – terapeuta SI.
Wspieranie mózgu podczas zabawy
Nie od dziś wiadomo, że mózg przedszkolaka najszybciej rozwija się podczas zabawy. Dlatego zarówno w rehabilitacji, jak i zwyczajnych sytuacjach stymuluje się mózg przy użyciu odpowiednio dobranych rozrywek. Dzięki temu maluch nie odczuwa, że pracuje, a jego mózg jest odprężony i gotowy do działania.
Pomysły na zabawy sensoryczne
Aby odpowiednio stymulować rozwój małego dziecka, warto sięgać po różnorodne materiały. Idealnie do tego rodzaju zabaw sprawdzą się produkty kuchenne, takie jak mąki, kasze, suszone warzywa i owoce, przyprawy, lód czy woda. Wykorzystaj je w prosty sposób.
- Daj dziecku kilka pojemników i do jednego z nich nalej wodę. Jego zadaniem będzie przelewanie i ustalenie, gdzie jest najwięcej cieczy.
- Do miski wsyp białą i czerwoną fasolę. Zabawa polega na oddzieleniu jednych ziarenek od drugich.
- Na stolnicę wysyp szklankę mąki i dodaj wodę. Rolą malucha niech będzie zagniatanie ciasta aż do uzyskania gładkiej kuli.
- Wyciągnij z szuflady drewniane łyżki i przykrywki. Wcielcie się w muzyków orkiestrowych i uderzajcie w naczynia, cyklicznie zmieniając natężenie dźwięku, tempo oraz ilość powtórzeń.
Zabawki sensoryczne ze sklepu
Przemysł dziecięcy jest doskonale zorientowany w potrzebach rodziców. Domowe rozrywki rozwijające zmysły są źródłem wielkiego bałaganu. Dlatego stworzono zabawki, których można używać wielokrotnie, myć oraz zabrać w podróż. Wśród nich wyróżnia się:
- grzechotki
- klocki sensoryczne
- kostki
- książeczki
- piłki.
Zazwyczaj produkty są małej wielkości, idealne do chwycenia przez rączkę dziecka. Instrumenty świetnie się sprawdzą jako prezent dla malucha, który nie boi się hałasu. Różnorodność dźwięków dobrze wpływa na rozwój słuchu.
Klocki sensoryczne to nic innego jak sześciany, zawierające na swoich bokach różne faktury i kolory. Mogą to być elementy wystające, chropowate, gładkie, odbijające obraz, wklęsłe. Często wykorzystuje się system puzzlowy i klocki można łączyć w pary. Stworzone z bezpiecznych materiałów nie stanowią zagrożenia dla bobasa.
W książeczkach często zawarte są skrawki materiałów takich jak papier ścierny, rzep, wata czy kożuszek. Dziecko poprzez dotyk doświadcza różnorodnych faktur.
Warto zainwestować w dobre zabawki, które wspomogą rozwój Twojego dziecka.