Zespół eksplodującej głowy – jak się objawia to zaburzenie snu? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Zespół eksplodującej głowy – jak się objawia to zaburzenie snu?

Zespół eksplodującej głowy – jak się objawia to zaburzenie snu?

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Priscilla Du Preez/Unsplash

Kiedy ze snu wyrywa cię nagły huk, to może być zespół „eksplodującej głowy”. Mimo, że nazwa brzmi nietypowo, przypadłość ta wcale nie jest rzadka.

Niestety, częściej przypadłość ta dotyka kobiet. Osoba, u której występuje zespół „eksplodującej głowy” nie może się wyspać, ponieważ zwykle jest wybudzana ze snu głośnym hukiem, trzaskiem lub niemal eksplozją, którą słychać  tylko w jej głowie. Przyznacie, że to dość nieprzyjemne i nietypowe zaburzenie.

Zespół eksplodującej głowy – nietypowe zaburzenie snu

Słuchowe halucynacje senne pojawiają się zwykle po około godzinie od zaśnięcia i powodują nagłe wybudzenie przez niemiły dźwięk, jaki słyszy tylko osoba zasypiająca. Po raz pierwszy syndrom ten został opisany przez amerykańskiego neurologa Silasa Weir Mitchella.

Takie nagłe wybudzenie może się zdarzać raz na kilka – kilkanaście nocy, ale w skrajnych przypadkach nawet co noc. Chory jest wówczas niewyspany i zmęczony, co dodatkowo przyczyna się do pogorszenia jego stanu zdrowia.

Jako przyczynę zespołu eksplodującej głowy lekarze upatrują silny stres, przewlekłe i duże zmęczenie, zmiany w uchu wewnętrznym, a nawet w strukturze mózgu.

Jak sobie pomóc w przypadku wystąpienia tego zaburzenia snu?

Przede wszystkim zmienić styl życia – zwolnić i spróbować mniej się stresować. Dobrze działa wyciszenie przed snem i unikanie przebodźcowania. Również zadbanie o higieniczny tryb życia i odżywiania, włączenie technik medytacyjnych i relaksacji, może zmniejszyć ryzyko wystąpienia zespołu „eksplodującej głowy”.

Jeśli jednak przypadłość staje się uciążliwa i utrudnia normalne funkcjonowanie, warto zwrócić się do lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie farmakologiczne.

CZYTAJ TEŻ:

>> Zgrzytanie zębami w nocy u dziecka -czy to się leczy?