Zdrowy rozwój? Start! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Zdrowy rozwój? Start!

Przez pierwsze trzy lata życia uczymy dziecko chodzić i mówić (podobno kolejne piętnaście lat marzymy o tym, by choć na chwilę usiadło i zamilkło). O tym jak bardzo ważny jest ten pierwszy okres życia małego człowieka nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Nasz czas, zaangażowanie i pełne miłości wsparcie to inwestycja w zdrową, bezpieczna i szczęśliwą przyszłość naszego potomstwa.

Zdrowy rozwój? Start!

Autor zdjęcia/źródło: zdrowy rozwój

Niemowlę i małe dziecko rozwija się intensywnie i szybko – naszym zadaniem jest odpowiedzialne dotrzymywanie mu kroku. Niemożliwe? Możliwe! Wystarczy wiedzieć co nas czeka na poszczególnych etapach…

Pierwszy rok – rok bliskości

Noworodek potrzebuje przede wszystkim bliskości matki, która go nakarmi, przytuli i w odpowiednim momencie zmieni pieluchę. Pierwsze dni i tygodnie życia dziecka upływają nam więc na wzajemnym poznawaniu się. W drugim miesiącu zobaczymy pierwszy uśmiech malucha, w trzecim – niemowlę zacznie chwytać przedmioty, podnosić głowę, pojawi się również natężona reakcja orientacyjna. W ciągu kolejnych 3 miesięcy dziecko będzie rozwijało małą i dużą motorykę (przewroty, robienie tzw. kołyski, turlanie, pełzanie, próby siadania), zacznie się głośno śmiać, powtarzać dźwięki i zabawne czynności (np. robienie baniek ze śliny). Półroczny brzdąc, który do tej pory był karmiony wyłącznie piersią lub mlekiem zastępczym – jest gotowy do rozszerzania diety. Nowe produkty należy wprowadzać stopniowo i zgodnie z wytycznymi zawartymi w schemacie żywienia niemowląt. Pamiętajmy, że zdrowa dieta to gwarancja zdrowego rozwoju dziecka. Pod koniec pierwszego roku życia dziecko najczęściej potraja swoją wagę urodzeniową – od tego momentu będzie wolniej rosło i wolniej przybierało na wadze. Roczne dziecko je już większość produktów (to dobry moment na zrobienie mu miejsca przy rodzinnym stole!), zaczyna stawiać pierwsze kroki, interesuje się innymi dziećmi, choć na razie bawią się obok siebie a nie z sobą (zabawa paralelna).


Drugi rok – rok komandosa

Drugi rok życia upływa na wzmożonej aktywności fizycznej – mamy wrażenie, że dziecka jest wszędzie pełno, tryska taką ilością energii, że mogłoby zawstydzić niejednego mundurowego. W drugim roku życia rozwija się koordynacja ręka – oko, dzięki której w okolicach drugich urodzin dziecko potrafi sprawnie trzymać łyżkę i widelec, naciskać pojedyncze klawisze, nakręcać zabawki i narysować kredkami pocieszną buzię z oczkami. Gwałtowne zmiany nastrojów, radosny śmiech, który w ciągu minuty przeradza się w złość i płacz? Spokojnie, to tylko bunt dwulatka – minie!


Trzeci rok – rok rozmów

Przed nami szczególne święto – trzecie urodziny dziecka są pierwszymi, które rozumie i z pewnością zapamięta na długo. Przeciętny trzylatek zna około 900 słów, potrafi budować proste zdania i mamy wrażenie, że właściwie nie przestaje mówić! To dobry czas na pierwsze proste gry planszowe i karciane, w które chętnie zagra cała rodzina. Należy stale pamiętać o zdrowej i zbilansowanej diecie dostosowanej do aktualnych potrzeb dziecka – trzyletnie dziecko waży około 15 – 16 kilogramów i mierzy około 1 metra.