Opublikowany przez: monika.g 2019-10-14 17:08:52
Autor zdjęcia/źródło: zapalenie jajnika objawy @ freepik.com
Powszechnie określane jako zapalenie jajnika to tak właściwie zapalenie narządów miednicy mniejszej, czyli jajników i jajowodów, inaczej zwane też zapaleniem przydatków. To bakterie są odpowiedzialne za zapalenie jajnika. Objawy nie mogą być więc bagatelizowane, ponieważ konsekwencją niedoleczenia stanu zapalnego może być bezpłodność, pojawienie się torbieli oraz rozwój ciąży pozamacicznej.
Ze względu na wystąpienie nudności i biegunki oraz skurczowych bóli brzucha zapalenie jajnika można pomylić z zaburzeniami układu pokarmowego.
Przyczyną zapalenia jajnika są bakterie m.in. gronkowce, paciorkowce, dwoinki rzeżączki, chlamydie. Najczęściej do zakażenia nimi dochodzi drogą wstępującą, czyli przez pochwę i macicę. Z tej przyczyny na zapalenie jajników chorują najczęściej kobiety między 15. a 30. rokiem życia aktywne seksualnie. Do zakażenia najłatwiej dochodzi, gdy szyjka macicy jest rozwarta. W ten sposób bakterie przedostają się do jajowodów i jajników. Zakażeniu sprzyja więc:
Do zakażenia bakteriami powodującymi zapalenie jajnika może dojść również drogą zstępującą. Oznacza to, że bakterie z innych ognisk zapalnych w organizmie wraz z krwią przedostają się do przydatków. Mogą one pochodzić np. z zębów, migdałków, zatok czy gardła.
Ponieważ zapalenie jajnika powodują bakterie leczy się je antybiotykami. Dodatkowo stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (ibuprofen, paracetamol).
Same leki jednak nie wystarczą. W czasie gorączki organizm jest osłabiony, więc najlepiej jest zostać w domu pod ciepłą kołdrą. Można ogrzewać również brzuch termoforem, co przynosi ulgę w bólu, ponieważ działa rozkurczowo, podobnie jak w czasie miesiączki. W czasie kuracji unikaj też współżycia. Leczenie trwa 1-2 tygodnie. Po antybiotykoterapii i odpoczynku zgłoś się do lekarza, aby sprawdzić czy zapalenie zostało całkowicie wyleczone.
Niedoleczone zapalenie jajnika może przerodzić się w przewlekłe zapalenie jajnika, co objawia się bólem podczas stosunku i nieregularnymi miesiączkami. Bakterie nadal znajdują się w jajnikach i przy spadku odporności organizmu mogą na nowo zaatakować, powodując ostry stan zapalny.
Konsekwencjami niedoleczenia lub nieprawidłowego leczenia zapalenia jajnika mogą być również torbiele jajników. Jeśli się pojawią trzeba je usuwać chirurgicznie wraz z fragmentem jajnika. Może to prowadzić do niepłodności, ponieważ uszkodzony narząd przestanie pełnić swoją funkcję, czyli wytwarzać komórki jajowe. W konsekwencji stanu zapalnego przydatków może dojść również do ciąży pozamacicznej. Przewlekły stan zapalny powoduje bowiem uszkodzenie jajowodów i prowadzi do ich zrostów. Gdy wystąpią więc u Ciebie bóle podbrzusza, gorączka, biegunka i upławy jak najszybciej zgłoś się do ginekologa.
ZOBACZ TAKŻE:
Czy kaszel w ciąży szkodzi dziecku? Domowe sposoby na kaszel w ciąży>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.