Autor zdjęcia/źródło: Photoxpress.com
W przypadku zajęć dodatkowych warto pamiętać, iż tak jak możemy zrobić dziecku krzywdę nie stawiając mu wymagań tak też możemy zaszkodzić naszej pociesze poprzez zbyt duże stawianie wymagań.
W przypadku dużej ilość zajęć dodatkowych bardzo często dzieci nie mają czasu na swobodną zabawę, która w tym wieku jest bardzo ważnych i istotnym elementem, dzięki któremu dziecko realizuje swoje potrzeby rozwojowe. Warto zwrócić uwagę czy nasze dziecko nie „pracuje” więcej niż my dorośli.
Podstawa programowa wychowania przedszkolnego zaleca, iż co najmniej 1/5 czasu dziecka w przedszkolu należy przeznaczyć na swobodną zabawę dziecka, przy minimalnym udziale nauczyciela oraz co najmniej 1/5 czasu, a w przypadku małych dzieci to nawet ¼ czasu dziecko powinno spędzać na świeżym powietrzu, w ruchu. Pozostałą część czasu możemy zagospodarować na zajęcia dydaktyczne.
Zbyt dużo zajęć dodatkowych przekłada się na zmęczenie dziecka i znacznie mniejszą możliwość korzystania przez nie z dobrodziejstw wszystkich dodatkowych aktywności, które oferuje przedszkole a na które zdecydowali się rodzice.
Przy wyborze dodatkowych zajęć dla naszego dziecka należy zadać sobie pytanie o cel - co jest dla nas ważne i co chcemy osiągną z dzieckiem-biorąc pod uwagę jego możliwości i zdecydować się tylko na te zajęcia które realizują nasz cel.
Jeśli dla nas ważny jest rozwój motoryczny dziecka to wybierzemy wszystkie zajęcia ruchowe, czyli np.: taniec, balet, basen, tenis, itp.
Jeżeli stawiamy na rozwój mowy i języka to- zajęcia logopedyczne i nauka języków obcych. Na rozwój wyobraźni- zajęcia teatralne, na wzmacnianie myślenia logicznego- szachy itp.
Pamiętając o dobru dziecka i jego potrzebach a nie o ambicjach naszych, czyli rodzica zawsze wybierzemy zajęcia najbardziej odpowiednia dla naszej pociechy.
Opracowanie:
Ekspert Anna Olędzka-Bukowska, Przedszkole Żyrafa
Polsko-Angielskie Przedszkole Muzyczne.