Opublikowany przez: Kasia P. 2019-03-23 08:17:34
Autor zdjęcia/źródło: unsplash
Nianię zazwyczaj zatrudniamy z polecenia, ponieważ zależy nam by ktoś zaufany spędzał z dzieckiem czas, a nie osoba z tzw. ulicy. Tak samo jest z pediatrą. Warto podpytać dzieciatych znajomych u kogo leczy się ich pociecha i jakie mają doświadczenia w wyborze pediatry. Warto również szukać opinii na temat danego lekarza na portalach medycznych, gdzie pacjenci piszą na forum i w komentarzach swoje doświadczenia z wizyt lekarskich.
To bardzo ważny argument przemawiający za tym aby wybrać akurat tę a nie inną przychodnię. Naturalnie im bliżej domu mamy pediatrę, tym lepiej.
Jeśli lekarz Twojego dziecka budzi Twoje zaufanie to już mamy połowę sukcesu. Pediatra powinien bowiem być profesjonalistą, któremu ufasz i którego zalecenia nie będą budzić Twoich wątpliwości. Zobacz jak pediatra reaguje na Twoje sugestie i niepokoje. Wasza współpraca jest kluczem do zdrowia dziecka.
Nie ma nic bardziej u lekarzy irytującego niż traktowanie pacjenta według odgórnie przyjętego szablonu. W katalogu chorób jest bowiem wiele wyjątków i każdy mały pacjent powinien być traktowany indywidualnie. Dlatego sprawdzaj, czy lekarz pediatra jest dobrym diagnostą, czyli czy skupia się na wszystkich objawach i nie traktuje ich wybiórczo, czy zleca dodatkowe badania itd.
UWAGA! Troska o szczegóły jest ważna! Lekarz przed każdym małym pacjentem powinien umyć ręce!
Pediatra, który nie lubi dzieci to koszmar! Dlatego warto zwracać uwagę na to jak lekarz odnosi się do dziecka. Łatwo to zaobserwować, gdy dziecko się rozpłacze. Czy stara się je pocieszyć i ukoić płacz? Czy przejmuje się samopoczuciem dziecka? Bardzo ważne jest zachowanie lekarza na tym poziomie, ponieważ będzie towarzyszył dziecku przez lata i dziecko powinno swojego pediatrę po prostu lubić. To damo tyczy się emocji rodzica. Dobry pediatra powinien rozumieć strach i zdenerwowanie rodzica. Powinien umieć Cię uspokoić i dodać otuchy.
Pediatra jest kompetentny także wtedy, kiedy potrafi wiele rzeczy przewidzieć i szczegółowo informuje nas o nich, np. mówi jakie dolegliwości mogą się jeszcze pojawić i opisuje jak mamy reagować w ich obliczu. Dzięki takiej rzetelności jesteśmy spokojniejsi, ponieważ mamy wiedzę na temat tego jak działać.
Pamiętaj, że jeśli o wszystko musisz dopytywać sama i tzw. ciągnąć pediatrę za język, to być może warto pomyśleć o zmianie lekarza. Nie zawsze bowiem znajdziesz odpowiednie pytania, a lekarz powinien umieć się dzielić swoją wiedzą. Im szybciej zmienisz lekarza, tym lepiej. Nie warto się męczyć na siłę, jeśli dany lekarz nie spełnia naszych oczekiwań i nie mamy do niego zaufania.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.