Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Sonia.M 2018-01-26 12:11:50
Autor zdjęcia/źródło: Wszy u dzieci; Zaprojektowane przez Freepik
O podjęcie przez placówki oświatowe zdecydowanych działań zaapelował Rzecznik Praw Dziecka, zaniepokojony coraz częstszymi przypadkami zarażeń. Zgodnie z aktualnymi przepisami, w przypadku podejrzenia wystąpienia insektów, szkoły mają znacznie szersze kompetencje niż może się nam wydawać.
Należy przyjąć, że zgoda rodziców na objęcie dziecka opieką (w tym również opieką zdrowotną przez pielęgniarkę lub higienistkę szkolną w szkole lub placówce) jest równoznaczna z wyrażeniem zgody na dokonanie w przypadku uzasadnionym przeglądu czystości skóry głowy dziecka. Nie ma zatem konieczności uzyskiwania od rodziców lub opiekunów każdorazowo pisemnej zgody na przeprowadzenie kontroli czystości głowy u dziecka.
Sanepid, w przypadku wystąpienia problemu, może zostać wyłączony z nadzoru.
Decyzja o pozostaniu dziecka w domu do czasu usunięcia wszy nie wymaga interwencji organów władzy publicznej w trybie przewidzianym przepisami rangi ustawowej, lecz znajduje się całkowicie w gestii jego rodziców lub opiekunów. Zaleca się, aby działania higieniczne przeciw wszawicy były podjęte przez rodziców lub opiekunów niezwłocznie, a czas nieobecności dziecka w placówce był możliwie najkrótszy – Departament Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia.
Jednym z często występujących objawów jest świąd skóry głowy, dlatego należy sprawdzać dzieciom regularnie włosy. Jednym ze sposobów jest przeczesywanie włosów gęstym grzebieniem i wycieranie go w białą chusteczkę higieniczną – tak łatwiej będzie nam dostrzec insekty. Gnidy (jaja wszy) są podobne do drobinek łupieżu, ale nie „sypią się z włosów”, ponieważ są bardzo dobrze przytwierdzone cementowym spoiwem do skóry głowy.
W obecnych czasach wyleczenie wszawicy – jeśli wybierzemy odpowiedni preparat – jest proste i wykonalne po jednym zabiegu. Stwierdzenie wszawicy jest stresujące zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców, dlatego szybkie i skuteczne pozbycie się problemu jest niezmiernie istotne.
Bezpieczne i skuteczne są środki działające na pasożyty w sposób fizyczny, odcinające dostęp powietrza do aparatu oddechowego owadów. Odpowiadają one za ich uduszenie i wysuszenie – czyli tzw. „dehydratację” (wszystkich osobników w każdym stadium rozwoju). Potwierdzoną licznymi badaniami skuteczność ma składnik cyklometikon, który prowadzi do eliminacji wszy. Kluczowe jest wysuszenie gnid, co zapobiega tzw. „reinwazji” po 7-10 dniach.
Kupując w aptece środek, należy nie tylko zapoznać się z treścią opakowania, ale również poprosić farmaceutę, by sprawdził w ulotce, czy preparat działania po jednym zastosowaniu. Każdy zapis o konieczności powtórzenia zabiegu po 7-10 dniach sugeruje nieskuteczność leku.
Gnidy (jaja wszy) potrafią przetrwać bez człowieka nawet 2 tygodnie, zatem należy dokładnie oczyścić i zdezynfekować otoczenie oraz tkaniny, z którymi miała kontakt zarażona osoba.
Można do tego celu użyć specjalnego dodatku do namaczania tkanin, który oczyszcza je z wszy oraz gnid (dostępny w zestawach do leczenia wszawicy).
Usunięcie z włosów martwych wszy i gnid może sprawiać trudność – do rozpuszczania cementowego spoiwa, którym gnidy są przytwierdzone, służą specjalne środki (również dołączone do zestawów środków leczniczych).
Komplet wszystkich niezbędnych akcesoriów, potrzebnych do przeprowadzenia skutecznej kuracji, można nabyć w aptece w postaci zestawu Pipi® NITOLIC® oferowanego przez polską firmę ICB Pharma. Jest to jedyne takie rozwiązanie dostępne w sprzedaży.
W zestawie, oprócz preparatu w wygodnej formie spraya, rodzic znajdzie: gęsty grzebień, praktyczny czepek, emulsję ułatwiającą usunięcie martwych wszy oraz gnid, a także specjalistyczny środek do namaczania tkanin. Do produktów dołączona jest również zabawna, stworzona z myślą o dzieciach, kolorowa historyjka, która umili im czas podczas zabiegu. Wśród akcesoriów znajdziecie także ulotkę, nazwaną „listą kontaktów”, przy pomocy której rodzic może opracować listę osób, z którymi dziecko miało kontakt, by potem poinformować innych rodziców o potrzebie kontroli włosów.
Nawet jeśli skutecznie wyleczymy wszawicę, powrót dziecka do szkoły lub przedszkola niesie ryzyko ponownego zarażenia. W celu zabezpieczenia warto zastosować środek ochronny w sprayu, którym każdego dnia, przed wyjściem do szkoły – opryskujemy włosy.
Preparaty ochronne najnowszej generacji (np. Pipi® NITOLIC® Prevent Plus) nie tylko działają odstraszająco na wszy (dzięki odpowiednio dobranej kompozycji zapachowej – olejku z z drzewa herbacianego i lawendy), ale także tworzą ochronny film (cieniutką warstwę), który uniemożliwia wszom uchwycenie się włosa i złożenie jaj. Preparat nie tłuści włosów i ma przyjemny, świeży zapach.
Przejrzeliśmy dostępne produkty i naszą uwagę zwrócił Nitolic® Prevent Plus. Można wyposażyć w ten produkt dziecko na wyjazd i poprosić opiekuna, by stosował go do zabezpieczenia przed wszawicą. Nawet jeśli nie stwierdzi się podczas kontroli włosów obecności pasożytów wśród dzieci na turnusie, jaja wszy mogą być obecne np. w pościeli. Trzeba również uświadomić dziecko, aby nie pożyczało nikomu grzebieni, gumek do włosów czy nakryć głowy (nie bez powodu wszawica jest nazywana „chorobą pożyczonej czapki”). Preparat ochronny przyda się również po powrocie dziecka z ferii zimowych czy letnich wakacji – to wtedy notuje się najwięcej przypadków zachorowań.
Więcej o problemie i jak sobie z nim radzić można przeczytać na stronie http://nitolic.pl/
Preparaty NITOLIC® dostępne są w aptekach i w sklepie producenta>>
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.