Wiosenne porządki w ogrodzie - dziecko pomaga! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Wiosenne porządki w ogrodzie - dziecko pomaga!

Wiosenne porządki w ogrodzie nie muszą być nudne. Grabienie liści, sadzenie kwiatów, przycinanie krzewów lub gałęzi drzew. To wszystko zajmuje sporo czasu, ale nie musimy jednocześnie rezygnować z czasu spędzonego wraz z dzieckiem. Jak wciągnąć dziecko w wiosenne prace w ogrodzie?

Wiosenne porządki w ogrodzie - dziecko pomaga!

Autor zdjęcia/źródło: Photoxpress.com

Grabienie liści

Grabienie liści to mozolna praca, która powtarza się rok w rok. Jeżeli nie uprzątnęliśmy ich na jesieni, to na wiosnę mamy dodatkową pracę. Nie musi ona być jednak nudna, bo, pierwsze, szybko widać rezultaty, a po drugie, mali pomocnicy z radością pomogą.

Wciąganie dzieciaków do pomagania przy sprzątaniu liści jest proste i zabawne, jeżeli dobrze to zorganizujemy. Mali pomocnicy musza mieć własne narzędzia, czyli grabki odpowiedniej wielkości. Potrzebne będą jeszcze taczki, dużo uśmiechów i silny rodzic, który wpierw wywiezie liście, a później wróci na taczkach z maluchami. Bonus w postaci przejażdżki po każdym załadowaniu, jest gwarancją motywacji i wielkiej radości.

Przycinanie krzewów i drzew

Dzieci nie mogą używać pił, kosiarek, przycinarek i innego tego typu narzędzi. Wręcz powinny trzymać się raczej z dala, gdy mamy do ścięcia coś większego. Tym niemniej, jeżeli weźmiemy zwykły sekator i chodząc po ogrodzie będziemy pokazywać dzieciom, co przycinamy, dlaczego to robimy i jak się to robi, szybko wpoimy maluchom odpowiednią wiedzę. Dodatkowo możemy uczyć dzieci jak nazywa się dany krzak lub opowiedzieć kiedy go sadziliśmy i dlaczego wybraliśmy akurat ten w danym miejscu. Możemy również pokazać, jaka jest różnica między żyjącą gałązką, a tą która zmarzła podczas zimy. Nie ma nic lepszego jak nauka w terenie, zaspakajanie dziecięcej ciekawości i ruch na świeżym powietrzu.

Sadzenie kwiatów

Sadzonki kwiatów, które wsadzaliśmy na jesieni, powinny już wyrosnąć i ukazać się w całej swej okazałości. Pokazując dzieciom kolorowe tulipany, żonkile, krokusy i inne, uczymy je nazw, kolorów i znajomości botaniki. Dodatkowo możemy wspólnie z dzieckiem sadzić nowe kwiatki. Wpierw pokazujemy maluchowi, jak należy wykopać dołek i jakiej głębokości, a później pozwolić, aby samo wykonało zadanie. Później wystarczy podlać i czekać, aż roślinka urośnie. Radość z pojawienia się pierwszych listków zawsze jest ogromna, a świadomość, że dokonało się tego samodzielnie, zwiększa u dziecka pewność siebie.

Ziemia, wspinaczki, bieganie i uśmiech

Podczas każdych prac w ogrodzie nie ma sposobu, aby dziecko wróciło do domu czyste. Pozwólmy mu na to. Niech się wybrudzi, wybiega, jeżeli ma możliwość, to również niech się wspina na drzewa, pozbiera kamyki i poukłada je w specjalnym miejscu. Wspólny czas spędzony razem z rodzicami, zbliża i umacnia więzi. Dodatkowy ruch, poszerzanie wiedzy i kontakt z przyrodą, rozwijają w dziecku poczucie piękna, kondycję oraz chęć dowiadywania się coraz to nowszych rzeczy o otaczającym go świecenie.  

Najnowsze komentarze

  • 79.185.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    najważniejsze to użyźnić trawnik, pozbyć się mchu, chwastów i dostarczyć mu odpowiedniego dostępu do wody, dlatego my z mężem zaopatrzyliśmy się zeszłej wiosny w wertykulator SV 415 E dobrego producenta Stiga
  • Awatar użytkownika Mariola1811
    Mariola1811Ikona zgłaszania komentarza
    Kontakt z przyrodą uspokaja, a jeżeli można coś zrobić - pograbić, posadzić kwiatki, wynieść skoszoną trawę lub liście taczką - można w to wciągnąć dzieci. One tak lubią pomagać:)
  • Awatar użytkownika alanml
    alanmlIkona zgłaszania komentarza
    Od niedawna mamy działkę i mam zamiar włączyć Kubusia w pomoc. To samo dotyczy wiosennych porządków.