Wentylator kolumnowy na upały. Zobacz, czym kierować się przy zakupie - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Wentylator kolumnowy na upały. Zobacz, czym kierować się przy zakupie

Wentylator kolumnowy na upały. Zobacz, czym kierować się przy zakupie

Autor zdjęcia/źródło: mat. sponsora artykułu

Kiedy temperatura na zewnątrz niebezpiecznie rośnie, warto zaopatrzyć się w sprzęt, który da ukojenie w upalne dni. Przyjemne podmuchy zimnego powietrza zapewni wentylator kolumnowy, czyli przenośny i designerski wiatrak. Przed zakupem warto poznać jego najważniejsze funkcje i możliwości.

Co to jest wentylator kolumnowy?

Wentylator kolumnowy, inaczej zwany też pionowym lub wieżowym, to sprzęt, który służy do nawiewu chłodnego powietrza. Wewnątrz urządzenia znajduje się kilka wiatraków ułożonych w pionie, jeden pod drugim. Zamontowane wewnątrz śmigła zapewniają dobrą cyrkulację powietrza oraz wielokierunkowy nawiew, przyczyniając się tym samym do poprawy komfortu termicznego w pomieszczeniu. 

Zasada działania wiatraka elektrycznego jest prosta. Aby go uruchomić, wystarczy podłączyć sprzęt do prądu. Wówczas ulokowany w środku walec i śmigła zaczynają się obracać, dostarczając chłodny strumień powietrza. Oprócz tradycyjnych modeli wyposażonych w kabel, dostępne są również warianty na baterię. 

Wentylatory pionowe występują w różnych rozmiarach i stylach. Są zazwyczaj wykonane z plastiku, jednak niektóre droższe modele są dodatkowo wyposażone w metalowe elementy, które podnoszą trwałość sprzętu. 

Wady i zalety urządzenia

Prosta obsługa, atrakcyjny design i kompaktowe rozmiary to główne atuty wentylatorów kolumnowych. Kolejną, dużą zaletą jest możliwość obrotu urządzenia o 180 stopni, dzięki czemu powietrze w pomieszczeniu jest wprowadzane w ruch jeszcze szybciej. Oprócz tego, w porównaniu do tradycyjnych wiatraków, „kolumny”są o wiele cichsze, zajmują mniej miejsca, a ich nowoczesny wygląd doskonale pasuje do większości współczesnych wnętrz. Ponadto niektóre modele są wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak np. jonizacja powietrza.

Do głównych wad tego rozwiązania można zaliczyć cenę urządzenia, która jest wyższa niż w przypadku klasycznych wentylatorów. Warto też zwrócić uwagę na stabilność sprzętu, ponieważ niektóre modele dość mocno kołyszą się podczas pracy. Innym problemem może się okazać zbyt krótki kabel, który utrudnia korzystanie z wiatraka. Trzeba także pamiętać, że wentylator wieżowy działa najefektywniej w pomieszczeniach o niewielkim metrażu.


Jakie funkcje wziąć pod uwagę kupując wentylator kolumnowy?

Do wyboru jest wiele modeli urządzenia. Który z nich wybrać? Przed zakupem warto przeanalizować kilka najważniejszych parametrów.

  • Moc – mówi o wydajności urządzenia. Jeśli chodzi o wiatrak kolumnowy, optymalnym wyborem będzie sprzęt o mocy od 40 do 60 W. Natomiast wariant biurkowy najczęściej osiąga moc od 20 do 30 W. 
  • Poziom prędkości – większość urządzeń jest wyposażona w trzy poziomy prędkości, dzięki którym można dostosować strumień powietrza do własnych potrzeb. 
  • Głośność – osoby, którym przeszkadza hałas, powinny wybrać model pracujący w przedziale od 40 do 60 dB. 
  • Oscylacja – to funkcja, która pozwala na ruch obrotowy urządzenia wokół własnej osi. Opcja przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy użytkownikowi zależy na równomiernym rozprowadzeniu powietrza w pomieszczeniu. 
  • Tryby nawiewu – warto, aby wentylator był wyposażony w kilka trybów nawiewu. Do wyboru mogą być następujące opcje:

– nawiew normalny, który systematycznie rozprowadza powietrze,

– nawiew naturalny, w którym wentylator imituje podmuchy wiatru,

– nawiew mocny, w którym siła nawiewu stopniowo się obniża aż do wyłączenia urządzenia.

  • Zasięg nawiewu – im większy, tym lepsza cyrkulacja powietrza. Niektóre sprzęty osiągają zasięg nawet do 10 m. 
  • Sterowanie – większość modeli można sterować za pomocą pilota, co pozwala na komfortowe korzystanie z wentylatora. Nowsze urządzenia mają wbudowaną funkcję sterowania telefonem. 
  • Regulacja kąta nachylenia – funkcja umożliwia dostosowanie kierunku nawiewu do bieżących potrzeb. 
  • Jonizacja – dzięki tej opcji istnieje możliwość neutralizacji krążących w powietrzu zanieczyszczeń. Wentylator nie tylko chłodzi, ale też skutecznie usuwa z otoczenia grzyby, bakterie i alergeny. 

Czy warto kupić wentylator kolumnowy?

Nowoczesne wentylatory kolumnowe zapewniają szybkie chłodzenie nagrzanego powietrza. Są niezastąpione szczególnie latem, dając poczucie ulgi w gorące dni. Oprócz tego designerskie wiatraki stanowią ciekawą ozdobę pomieszczenia i dopełniają aranżację salonu lub sypialni. Wyróżniają się cichą, efektywną pracą, a dodatkowo mogą oczyszczać powietrze z niebezpiecznych drobnoustrojów. Zatem czy warto kupić wentylator kolumnowy? Tak! Ta opcja zadowoli szczególnie osoby, które szukają cichej i wydajnej alternatywy dla profesjonalnych systemów chłodzenia.