(Wakacje-pierwsze kolonie@flikr.com/pcutler)
Wypuszczenie malucha z rodzinnego gniazda wiąże się z wieloma obawami i zaczynasz zadawać sobie mnóstwo pytań: Czy na pewno sobie poradzi? A co będzie jak zacznie tęsknić za domem? Czy nikt go tam nie skrzywdzi? W twojej głowie zaczynają się kłębić rozmaite czarne scenariusze, jak zatrucie jedzeniem, wysoka gorączka czy zgubienie się podczas wycieczki. Nie dopuszczaj tych myśli do siebie. Dziecko to łatwo wyczuje. Maluch musi poczuć, że jego wyjazd to pierwszy krok w samodzielność i wspaniała przygoda. Gdy jednak dziecko zdecydowanie nie chce jechać na kolonie, nie wysyłaj go na siłę. Małe dzieci mogą bać się rozłąki , natomiast starsze zagubienia w nieznanej im sytuacji i grupie. Może warto jeszcze rok poczekać i nie narażać dziecka na duży stres.
Jeśli chcesz być spokojna, rozwiej swoje obawy!
Dokładnie sprawdź wybraną kolonijną ofertę.
- Kolonie nie powinny być w drugim końcu Polski. Pierwszy raz wyślij dziecko niedaleko.
- Sprawdź w jakich warunkach będzie mieszkało dziecko.
- Zasięgnij informacji o opiekunach kolonijnych. Niektórzy organizatorzy zatrudniają młodych ludzi, którzy skończyli jedynie kursy opiekuna kolonijnego on-line.
- Jeśli dziecko jedzie na kolonie autokarem, sprawdź jego stan techniczny oraz trzeźwość kierowcy. Powinnaś odpowiednio wcześniej zadzwonić na policję i poprosić o sprawdzenie.
Jak przygotować dziecko do pierwszej rozłąki?
Opowiadaj mu o wyjeździe, jak o wspaniałej przygodzie. Zapewniaj go, że sobie świetnie poradzi. Nie zdradzaj się przed nim ze swoimi obawami, gdyż niepotrzebnie będziesz wzbudzać w nim niepokój i lęk. W żadnym wypadku nie wygłaszaj złych komentarzy typu: zobaczysz, jak jest bez rodziców lub tam cię nauczą dyscypliny. Maluch musi wiedzieć, że jesteś dumna, że sam wyjeżdża. Musisz jednak porozmawiać z dzieckiem, jak powinno zachować się w różnych sytuacjach. Nie rób tego nachalnie w formie jednej długiej rozmowy. Dawkuj dziecku informacje, lepiej je zrozumie.
Dlaczego warto wysłać dziecko na kolonie?
Wychowując dziecko „ pod kloszem” utrudniasz mu życie dorosłe. Kolonie są znakomitym sprawdzianem samodzielności twojego dziecka. Uczą go konsekwencji i odpowiedzialności. Dziecko samodzielnie podejmuje decyzje i poznaje relacje panujące w grupie. Poza tym musi:
- samodzielnie wybrać strój odpowiedni do pogody.
- pamiętać o higienie, myciu zębów i oddzielaniu ubrań czystych od brudnych
- nauczyć się samodzielnego zasypiania
- radzenia sobie z emocjami
- nauczyć się współzawodnictwa
- nauczyć się zgłaszania swych potrzeb, obaw i lęków opiekunowi
- nauczyć się radzenia sobie z porażką
Wypuszczając pociechę spod swoich skrzydeł powinnaś wiedzieć, że twoje dotychczasowe zabiegi wychowawcze nie poszły na marne. Maluch z pewnością sobie sam poradzi, a kiedy wróci, będzie dumny i bardziej samodzielny. Kolonie to dla dziecka świetna przygoda, a dla ciebie prawdziwe odcięcie pępowiny.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pierwsze wakacje z maluchem - co ze sobą zabrać?>>
10 sposobów na ciekawe wakacje dla dziecka>>