Zakopane – położenie i dojazd
Zakopane położone jest na południu Polski, około 90 km od Krakowa. Graniczy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym i Słowacją. Lokalizacja u stóp Tatr Wysokich, na wysokości 833 m.n.p.m., stwarza świetne warunki do uprawiania narciarstwa i turystyki górskiej. Z najwyższych szczytów można podziwiać niesamowite widoki na strome, skaliste szczyty, głębokie wąwozy i krystalicznie czyste górskie jeziora. Tatry Wysokie, zarówno po polskiej jak i po słowackiej stronie zostały oficjalnie uznane jako park narodowy i wpisane na listę rezerwatów biosfery UNESCO. Niższe partie gór porastają lasy sosnowe, z bogatą florą i fauną. Niezapomnianych wrażeń widokowych doznamy także udając się na spacer do jednej z urokliwych dolin: Białego, Strążyskiej czy Kościeliskiej.
Na urlop narciarski do Zakopanego można dotrzeć bezpośrednio samochodem i koleją oraz samolotem (na stronę słowacką do miejscowości Poprad Tatry - ok. 70 km od Zakopanego ) lub do Krakowa i dalej samochodem lub pociągiem.
Zakopane – tereny narciarskie i infrastruktura
Tereny wokół Zakopanego tworzą największą stację narciarską w Polsce. Chętnie tu przyjeżdżają zwolennicy narciarstwa i snowboardu. Zarówno Ci, którzy korzystają z wytyczonych tras jak i zwolennicy freestylu (jazdy poza wytyczonymi trasami) znajdą dla siebie atrakcyjne stoki.
Teren narciarski Kasprowy Wierch – jest największym i najbardziej znanym terenem narciarskim w Zakopanem, położonym na wysokości 1987 m n. p. m. Jest też najwyżej położonym ośrodkiem narciarskim w Polsce.
- Narciarstwo zjazdowe – na Kasprowym Wierchu znajduje się łącznie ponad 15 km dobrze przygotowanych tras, z licznymi urządzeniami naśnieżającymi gwarantującymi doskonałe warunki narciarskie aż do wiosny. Teren znany jest również zagranicą jako miejsce, w którym rozgrywane są zawody Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim. Są tu 2 wyciągi gondolowe i 2 krzesełkowe. Ze szczytu poprowadzono 9 km tras zjazdowych dla narciarzy zaawansowanych i o średnim poziomie trudności.
- Biegówki - Zakopane, to nie tylko trasy dla wielbicieli narciarstwa alpejskiego. Narciarze biegowi, także znajda wiele możliwości dla siebie. Znajduje się tu kilka szlaków o średnim stopniu trudności, które łącznie obejmują 50 km. Jedne z najładniejszych znajdują się wokół Wielkiej Krokwi. Poczatkujący narciarze biegowi także będą usatysfakcjonowani.
- Snowparki - w okolicy Zakopanego zorganizowano aż trzy snowparki: „Burton Park” w Białce Tatrzańskiej, „Salomon Park” na Gubałówce oraz Tiger Park w Witowie. Można w nich korzystać ze skoczni, poręczy i boxów. Zostały zaprojektowane i wykonane przez specjalistów tak, by zapewnić korzystającym z nich amatorom białego szaleństwa maksimum bezpieczeństwa. Największym z nich jest snowpark „Tiger Park” w Witowie, w którym znajduje się aż 17 różnych przeszkód, dla początkujących i dla zaawansowanych. Butter boxy, kickery oraz poręcze zapewniają warunki do wykonywania ewolucji na śniegu.
Urlop w Zakopanem: jeśli nie narty, to co?
Nie wszyscy przybywający do Zakopanego jeżdżą na nartach. A nawet najwięksi fani białego szaleństwa robią sobie dzień przerwy na regenerację. Co wtedy można robić w Zakopanem? Dla sympatyków spokojniejszych form spędzania czasu na świeżym powietrzu jest możliwość wędrówki w rakietach śnieżnych albo jazda na łyżwach. Można też latać na paralotni lub udać się na spacer do jednej z urokliwych dolin. W Dolinie Kościeliskiej udostępnionych jest dla turystów 6 - spośród 360 jaskiń, o których krąży nich wiele ciekawych legend. Dotrzeć do nich można, szerokimi, łatwymi szlakami turystycznymi. Fani skoków narciarskich przy odrobinie szczęścia trafią na międzynarodowe zawody odbywające się na Wielkiej Krokwi.
Aprés-ski: czyli co można robić po nartach w Zakopanem
Zakopane posiada swój niepowtarzalny klimat. Wyjątkowa architektura i charakterystyczny styl zakopiański sprawiają, że miasto jest sławne także poza granicami kraju. Wiele z pięknych drewnianych willi wybudowanych jeszcze na początku XX. wieku, teraz odnowionych, przyjmuje gości także dzisiaj. Wieczorem w Zakopanem czeka na turystów bogata oferta odnowy biologicznej, gabinety SPA oraz restauracje serwujące potrawy polskiej kuchni regionalnej i międzynarodowej.
Zakopane: pogoda
Istnieje serwis dedykowany terenowi narciarskiemu Zakopane, w którym sprawdzisz aktualne warunki pogodowe na stokach i w dolinach oraz grubość pokrywy śnieżnej. Kamerki internetowe pozwalają na bieżąco oglądać czynne wyciągi narciarskie. Łatwo sprawdzisz na przykład warunki śniegowe panujące na dolnej i górnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch, temperaturę czy prędkość wiatru.