Unieś się „Na skrzydłach marzeń” w Centrum Nauki Kopernik - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Unieś się „Na skrzydłach marzeń” w Centrum Nauki Kopernik

Niezwykła grupa osób ze środowiska filmowego, artystycznego, naukowego i astronomicznego prawie 3 lata pracowała nad pierwszym polskim filmem w technologii fulldome. Udało się! "Na skrzydłach marzeń" można już podziwiać w planetarium Niebo Kopernika.

Unieś się „Na skrzydłach marzeń” w Centrum Nauki Kopernik

Co sprawia, że "Na skrzydłach marzeń" jest filmem szczególnym?



Poruszająca historia spełnionych marzeń

Początków lotnictwa można szukać w najdawniejszych marzeniach i tęsknotach. Pragnienie, by się wznieść  do gwiazd towarzyszy ludzkości od początku dziejów. Odnajdujemy je w mitologii greckiej, Księdze Tysiąca i Jednej Nocy, chińskiej tradycji puszczania lampionów. Film pozwoli nam poddać się tym marzeniom i odkryć  wielką tajemnicę latania.

Podróżując przez 12 epok, poznamy kluczowe momenty w historii lotnictwa i zobaczymy machiny, którym udało się wzbić w przestworza. Spotkamy  Leonarda da Vinci, braci Montgolfier, czy braci Wright. Poszybujemy balonem, sterowcem, samolotem i rakietą kosmiczną. W roli narratora usłyszymy Danutę Stenkę. Szczególny klimat filmu podkreśli także muzyka skomponowana przez Michała Lorenca , w wykonaniu Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Tadeusza Karolaka.

Niespotykana technologia

Fulldome to bardzo młoda, dopiero rozwijająca się technologia. Umożliwia projekcję na sferycznym ekranie, otaczającym widownię z każdej strony. W takie właśnie ekrany wyposażone są planetaria. Siadając na widowni, obserwujemy akcję rozgrywającą się przed nami, nad nami, z boku i z tyłu. Film nas otacza, oddziałuje na zmysły i daje wrażenie osobistego uczestniczenia w fabule.

Praca nad pionierskim filmem zajęła ekipie Studia Planetarium Niebo Kopernika 3 lata. Zarówno storyboardy, jak i całe kadry musiały być wpisywane w format koła. Po wydrukowaniu przypominały naklejki na płyty CD. Blisko czterdziestominutowa animacja składa się 63 000 klatek, przy czym każda ma rozmiar 4000x4000 pikseli, czyli dwukrotnie większy niż kinowa. W filmach fulldome nie stosuje „ostrego” montażu filmowego. Ujęcia zmieniają się w wyniku przejść i przenikań. Specyficzne są także ruchy kamery -  o wiele wolniejsze niż w tradycyjnym filmie.

Pierwsze sukcesy

Chociaż oficjalna premiera odbyla się 24 października, „Na skrzydłach marzeń” już może pochwalić się nagrodami. 1 czerwca 2013 r. otrzymał planetaryjnego Oscara na festiwalu w niemieckiej Jenie, a we wrześniu – nagrodę za scenariusz podczas Imiloa Film Festival na Hawajach.

Film spotkał się również z uznaniem producentów z branży planetariów. Według jednego z nich „Dream to fly” może stać się dla filmów fulldome tym, czym „To Fly!” (1976) był dla technologii Imax – punktem zwrotnym, wyznaczającym nowy kierunek rozwoju.



Producent:  Maciej Ligowski

Reżyseria: Paulina Majda

Reżyseria animacji: Maciek Sznabel

Animacja 3D: Bartłomiej Borawski, Maciek Sznabel, Maciej Rasała

Rendering: Mirosław Restel

Muzyka: Michał Lorenc

Narracja: Danuta Stenka


Bilety na www.bilety.kopernik.org.pl oraz w kasach planetarium Niebo Kopernika. Więcej informacji na www.niebokopernika.pl

Dream to Fly trailer POL from The Heavens of Copernicus on Vimeo.

Dream_To_Fly_ENG_L_01736.jpg
Dream_To_Fly_ENG_L_55261.jpg
dream-1.jpg
Na skrzydłach marzeń3_HD.jpg
więcej zdjęć
idź do galerii