UNICEF: 1 stycznia 2019 przyszło na świat blisko 400 tysięcy dzieci. Ile w Polsce? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

UNICEF: 1 stycznia 2019 przyszło na świat blisko 400 tysięcy dzieci. Ile w Polsce?

UNICEF: 1 stycznia 2019 przyszło na świat blisko 400 tysięcy dzieci. Ile w Polsce?

Autor zdjęcia/źródło: Leczenie noworodków, UNICEF @unsplash

Według szacunków UNICEF 1 stycznia 2019 na świat miało przyjść 395 072 dzieci, w tym ok. 950 w Polsce. Wiemy też jakie większość z nich będzie nosiło imiona. Zobaczcie dlaczego UNICEF publikuje takie dane...

Podczas sylwestrowej nocy witamy nie tylko Nowy Rok, ale także nowych członków rodzin. Jesteście ciekawi jak wyglądają szacunki UNICEF w miastach? Otóż, 1 stycznia w Sydney przewidywano, że urodzi się 168 dzieci, w Tokio 310, w Pekinie 605, w Madrycie 166, a w Nowym Jorku 317. W Warszawie miało przyjść na świat 67 dzieci, czyli porównywalnie do Paryża (74).

Gdzie urodzi się najwięcej dzieci?

Z racji położenia geograficznego pierwsze dziecko w 2019 roku miło urodzić się na Fidżi, a ostatnie w USA. Wyliczono też, że aż 25% wszystkich noworodków urodzonych w Nowy Rok przyjdzie na świat w Azji Południowej (99 183). UNICEF szacuje, że nawet połowa dzieci urodzonych 1 stycznia pojawi się w zaledwie 8 krajach, czyli: w Indiach, Chinach, Nigerii, Pakistanie, Indonezji, Stanach Zjednoczonych, Demokratycznej Republice Konga oraz w Bangladeszu.

Jakie imiona najczęściej pojawią się w 2019 roku?

W pierwszym dniu roku rodziny na całym świecie przywitają dzieci o imionach: Aleksander, Haruto, Logan, Mateo czy Emma. W Polsce najpopularniejsze przewidywane imiona dla najmłodszych to: Antoni, Julia, Zuzanna, Jan, Jakub, Zofia, Maja, Szymon, Hanna i Lena.

„Więcej niż dzień” - kampania UNICEF wspierająca życie noworodków i opiekę okołoporodową

Szacunki ile dzieci urodzi się w pierwszym dniu nowego roku mają na celu zwrócenie uwagi na to, że dużo dzieci nie przeżyje swojej pierwszej doby. W całym 2017 roku około miliona najmłodszych zmarło w dniu, w którym przyszło na świat, a 2,5 mln w pierwszym miesiącu życia. Większość z nich z powodów, którym potrafimy zapobiegać takich jak przedwczesne rozwiązanie, komplikacje okołoporodowe, sepsa czy zapalenie płuc. Dlatego pierwszy dzień roku jest dobrym momentem by wystąpić z apelem do międzynarodowej społeczności o zapewnienie każdemu dziecku prawa do opieki medycznej oraz zdrowego i bezpiecznego startu w życie. Możemy uratować miliony dzieci, jeśli zainwestujemy w szkolenia dla personelu medycznego oraz wyposażenie dla szpitali, mówi Charlotte Petri Gornitzka, Zastępca Dyrektor Generalnej UNICEF.

Ratowanie życia noworodków: ogromny postęp, ale i wielkie potrzeby

W ciągu ostatnich trzydziestu lat osiągnęliśmy ogromny postęp w ratowaniu życia dzieci poniżej 5. roku życia (wskaźnik umieralności zmniejszył się o ponad połowę). Niestety taki postęp nie nastąpił w ratowaniu życia noworodków. Obecnie zgony dzieci, które zmarły podczas pierwszego miesiąca życia stanowią aż 47% zgonów wszystkich poniżej piątego roku życia. UNICEF poprzez kampanię „Więcej niż dzień” apeluje o pomoc i zbiera fundusze na ratowanie życia noworodków oraz opiekę okołoporodową dla matek w krajach rozwijających się. Zebrane środki umożliwiają dostarczanie czystej wody i elektryczności do ośrodków medycznych, obecność wykwalifikowanego personelu medycznego podczas porodu czy zapewnienie niezbędnych leków. Pomóc można poprzez stronę unicef.pl/ratujedziecko.

Przewidywana długość życia dzieci urodzonych na początku 2019 roku

Biorąc pod uwagę przewidywaną długość życia, dzieci urodzone w styczniu 2019 r. w krajach takich jak Dania, Belgia, Australia, Japonia czy Grecja mają szansę dożyć XXII wieku. Niestety niemal połowa najmłodszych, które przyjdą w tym roku na świat – ma na to niewielkie szanse. W Polsce przewiduje się, że dzieci urodzone w 2019 r. dożyją średnio do roku 2097. Z kolei dzieci narodzone w tym roku w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej będą żyły najkrócej - do 2073 r.

Więcej danych na temat przewidywanej liczby urodzeń TUTAJ

CZYTAJ TEŻ:

>>> Nowe wytyczne opieki okołoporodowej. Najnowsze zmiany. Komentarz eksperta

>>> Finał WOŚP 13 stycznia! Orkiestra zbiera fundusze dla szpitali dziecięcych