Twoje dziecko zostanie pierwszakiem! Przygotuj je do tej roli - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Twoje dziecko zostanie pierwszakiem! Przygotuj je do tej roli

Twoje dziecko zostanie pierwszakiem! Przygotuj je do tej roli

Autor zdjęcia/źródło: Twoje dziecko zostanie pierwszakiem@pixabay.com

Rozpoczęcie szkolnej nauki to dla dziecka najważniejszy moment w życiu. Przed rodzicami także stoi nie lada zadanie, jak pomóc dziecku polubić szkołę, zachęcić go do zdobywania nowych umiejętności i ułatwić kontakty z rówieśnikami, czyli po prostu, jak przygotować sześcio- lub siedmiolatka do szkoły?

Nauka w szkole to poważne przedsięwzięcie. Musisz kupić  dziecku podręczniki i przybory szkolne oraz urządzić  wygodne i funkcjonalne miejsce do odrabiania lekcji. Jednak to nie wszystko. Twoje dziecko powinno być  także przygotowane do szkoły psychicznie. Tak, aby podjęło naukę bez stresu i z zainteresowaniem. Jak zatem powinniśmy przygotować malucha do  zupełnie nowego etapu w jego życiu i na co zwrócić szczególną uwagę.

  • Zacznij wyrabiać w dziecku samodzielność. Nie tylko kształtuj umiejętności związane z samoobsługą jak mycie, czesanie się, czy dbanie o wygląd zewnętrzny, ale także wdrażaj je do samodzielnego wykonywania zadań.
  • Kształtuj w dziecku systematyczność i wytrwałość. Zwracaj uwagę, aby zaczęte działania i zabawy doprowadzało do końca, a drobne obowiązki, które mu powierzysz, wypełniało regularnie i sumiennie. Może to być wynoszenie śmieci lub podlewanie kwiatków.
  • Zadbaj o prawidłową wymowę dziecka. Ważna jest jakość wypowiedzi oraz jej poprawna forma gramatyczna.
  • Rozwijaj jego spostrzegawczość wzrokową. Pokazuj dziecku obrazki. Niech poznaje zawczasu literki i poznaje ich kształty. Organizuj dziecku zabawy polegające na układaniu całości z kilku elementów.
  • Wzbogacaj wiedzę dziecka o świecie, pobudzaj je do działania i myślenia. Pomnażaj zasób jego słownictwa i odpowiadaj na wszystkie jego pytania. Niech wyraża swobodnie swoje sądy i wnioski, rozwijając w ten sposób swoje procesy myślowe. Powinnaś dawać mu konkretne wzorce w postaci rzeczy i obrazów. U dziecka istnieje myślenie tylko obrazowe. Działania na konkretach stają się więc podstawą do wyobrażeń.
  • Ucz dziecko podziału wyrazów na sylaby i głoski oraz łączenia sylab i głosek w wyraz. Czytaj bajki i opowiadania. Wielokrotne czytanie pozwala na pamięciowe opanowanie treści, oraz rozwija koncentrację uwagi.
  • Organizuj ćwiczenia w przeliczaniu elementów i podawaniu wyniku liczenia oraz zabawy z dodawaniem i odejmowaniem w zakresie do 10-u na konkretach, a następnie na palcach i w pamięci. Aby rozwijać te umiejętności, dostarczaj dziecku różnych przedmiotów do przeliczania.
  • Dziecko powinno dużo rysować, malować, sklejać, wycinać, lepić z plasteliny, wydzierać itp. Usprawniaj ręce dziecka wykonując ćwiczenia manualne. Podsuwaj mu szlaczki, odwzorowywanie kształtów, rysowanie po śladzie itp.
  • Organizuj zabawy utrwalające prawidłowe ujmowanie stosunków przestrzennych (prawo-lewo, nad, pod, obok, za, w górze, w dole, itp.) z własnego punktu widzenia, oraz względem innej osoby.
  • Ucz dziecko zasad kulturalnego zachowania się. Kształtuj w nim postawę życzliwości w stosunku do innych kolegów i bezkonfliktowego rozwiązywania problemów w grupie. Wpajaj mu także używanie zwrotów grzecznościowych.
  • Kształtuj pozytywną motywację dziecka do nauki. Traktuj pójście do szkoły, jako coś naturalnego. Opowiadaj o swoich przyjemnych wspomnieniach ze szkoły i podkreślaj jej dobre strony.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Krótszy nadchodzący rok szkolny? Zmiany w rozporządzeniu MEN!

Kalendarz przygotowań pierwszoklasisty>>