Opublikowany przez: Aleksandra Wiktoria 2015-04-09 15:30:42
Jestem ofiarą toksycznego związku – dlaczego tak trudno mi odejść?
Jest wiele przyczyn przez których kobiety nie odchodzą przez długie lata od mężczyzn, którzy stosują wobec nich przemoc. Poniżej przestawiam kilka przyczyn:
Izolacja – bardzo często się zdarza, że partner stosujący przemoc jest zarazem naszym jedynym wsparciem. Wcześniej zdążył zniszczyć jej relację z najbliższą rodziną oraz przyjaciółmi i innymi znajomymi. Najczęściej kobieta czuje się jak w pułapce, nie zdając sobie w ogóle sprawy z faktu, że ma możliwość przerwania swojej izolacji. Na przykład z pomocą specjalistycznych ośrodków oraz organizacji.
Niskie poczucie własnej wartości - nie potrafimy samodzielnie wystąpić w obronie swoich praw i godności. Wcześniejsze doświadczenia tylko nas utwierdzają w przekonaniu, że próby uwolnienia się z krzywdzącego związku nie mają szans na powodzenie.
Ogromna wiara w małżeństwo i rodzinę – również względy religijne wymagają od kobiety podtrzymania pozytywnego wizerunku rodziny. Kobieta pozostaje w związku pełnym przemocy wraz z przekonaniem, że „dzieci potrzebują ojca”, a ona musi „nieść swój krzyż”. Żyją w przekonaniu, iż tak ma być, taki jest nieodłączny element życia małżeńskiego.
Zależność ekonomiczna (pieniężna) – cierpiące kobiety zostają w związkach również ze względów finansowych. Obawiają się, że same sobie nie poradzą i nie będę w stanie zapewnić dzieciom odpowiednich i godnych życia warunków. Szczególnie jeśli same nie posiadają odpowiednich kwalifikacji zawodowych.
Strach - maltretowane kobiety wierzą, że ich partner jest wszechobecny i nie widzą innej możliwości uwolnienia się od niego. Strach wzmaga się zwłaszcza w sytuacjach, gdy kobieta miała negatywne doświadczenia związane z policją i wymiarem sprawiedliwości.
Wiara w uczucie - często kobieta, pomimo krzywdy jaką doświadcza, wciąż darzy bardzo silnym uczuciem mężczyznę, który ją rani. Jest wręcz emocjonalnie od niego uzależniona, przez co kieruje się przede wszystkim współczuciem. Przekonana jest, że tylko ona może mu pomóc.
Dzieciństwo - zwłaszcza, jeśli kobieta wychowała się w domu, w którym mężczyzna bił jej mamę, może żyć w przekonaniu, że taki stan rzeczy jest normalny. Jak twierdzą naukowcy; im kobieta jako dziecko była bita tym istnieje większe prawdopodobieństwo, że dłużej pozostanie w krzywdzącym związku. Uważa bowiem, że bicie osoby, którą się kocha jest zwykłym elementem życia rodzinnego.
W jaki sposób mogę sobie pomóc?
Jeśli jesteś w toksycznym związku, w którym dochodzi do altów przemocy, przeczytaj poniższe wskazówki i opracuj swój plan działania.
Naucz się rozpoznawać zachowanie drugiej osoby – dla własnego bezpieczeństwa wiedzieć jak daleko twój partner może się posunąć, jakiego rodzaju zachowania możesz się po nim spodziewać.
Naucz swoje dzieci dbać o swoje bezpieczeństwo – ważne jest by uświadomić dzieci jak powinny się zachować, kiedy w domu dochodzi do przemocy. W jako sposób mają szukać pomocy u dorosłych. Przekaż im również numer telefonu na policję lub do innej tobie zaufanej osoby by w razie niebezpiecznego zachowania twojego partnera mogły prosić o pomoc z zewnątrz.
Ukryj niebezpieczne narzędzia – zastanów się, jakich niebezpiecznych narzędzi może użyć sprawca: noże, młotek, pistolet? Jeśli tylko masz taką możliwość, ukryj je.
Poznaj swoich sojuszników – rozmawiaj z najbliższymi; rodziną, sąsiadami o sytuacji panującej w twoim domu. Opracujcie wspólnie strategię postępowania na wypadek, gdybyś jej potrzebowała.
Bądź przygotowana do ucieczki – ważne byś sporządziła listę najważniejszych telefonów, adresów (zabezpiecz ją). W bezpiecznym miejscu ukryj również ważne dokumenty; dowód osobisty, paszport, akt urodzenia dzieci, akt ślubu, karty kredytowe, książeczki zdrowia dziecka, akt własności lub najmu domu, pieniądze. Przygotuj dodatkowy zestaw ubrań dla siebie i dzieci. Zastanów się, gdzie możesz bezpiecznie przenocować z dziećmi.
Pamiętaj!
Przemoc ze strony bliskiej Ci osoby lub męża jest przestępstwem jak każde inne. Nikt nie ma prawa Cię bić, grozić Ci, upokarzać, poniżać, ani w żaden inny sposób naruszać Twoich praw! Prawo istnieje po to, aby Cię chronić, a Ty powinnaś zgłaszać takie sytuacje organom ścigania i domagać się ukarania sprawcy.
Sama również musi zadbać o swoje bezpieczeństwo i nauczyć się je rozpoznawać.
Artykuł powstał z pomocą merytoryczną Pani psycholog Izabeli Szczepaniak.
POROZMAWIAJMY NA FORUM>>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
193.19.*.* 2017.03.08 00:03
cierpienie.....wyznacza kres bólu...
Stokrotka 2015.04.10 14:19
Bez psychologa się nie obejdzie..
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.