Terapia ziołami dla dzieci - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Terapia ziołami dla dzieci

Mówi się o ziołach, że są naturalnymi lekami, ale mimo ich dobroczynnych właściwości nie można stosować ich nagminnie i trzeba przyjmować je przede wszystkim z głową. Radzimy jakie zioła można stosować u dzieci!

Terapia ziołami dla dzieci

Autor zdjęcia/źródło: 123 RF @

Pomagają na dziecięcą niestrawność, przy usypianiu, czy w przypadku zapalenia spojówek – zioła. Terapia ziołami u dzieci wymaga szczegółowej wiedzy na temat tego kiedy i jakie ziółka można parzyć i podawać. Znana wszystkim woda koperkowa przecież niekiedy wywołuje bóle brzucha. Jak więc powinna być podawana? Te i inne wątpliwości rozwiejemy właśnie teraz.

Pamiętajmy na początek, że suszone zioła można przechowywać tylko rok. Po tym czasie tracą one swoje właściwości lecznicze, a nawet mogą być szkodliwe. Przechowuj zioła w suchym i zacienionym miejscu, najlepiej w płóciennych woreczkach.

NA PRZECZYSZCZENIE

Wszelkie herbatki przeczyszczające są zabronione u dzieci poniżej 12-go roku życia. Dlaczego? W przypadku tak młodego organizmu ich działanie może się wzmocnić i doprowadzić do niepożądanych skutków ubocznych.

NA USYPIANIE

Przytulanie, czy śpiewanie kołysanek jest najlepszym sposobem na usypianie niemowlaka. Jednak, gdy trafi Wam się wyjątkowo trudny wieczór możesz posiłkować się delikatnym naparem z melisy, czy passiflory. Działają one uspokajająco. Dodatkowo możesz wykąpać maluszka w wodzie z kilkoma kroplami lawendy lub ustawić miseczkę z lawendą obok łóżeczka dziecka. Ten zapach działa na maluchy wyjątkowo kojąco.

NA WZMOCNIENIE

Doskonała na wzmocnienie małego organizmu jest herbatka z dzikiej róży. Pomaga ona w leczeniu przeziębień i na pewno nie zaszkodzi dziecku. Herbatka z dzikiej róży jest wskazana w przypadku dzieci od 4-go miesiąca życia. Nie warto z kolei w przypadku dzieci stosować naparu z żeń-szenia. Wykazano nawet, że u dzieci jego działanie jest szkodliwe!

NA PRZEZIĘBIENIE

Dobra na przeziębienie u dzieci jest także babka lancetowana. Jej napar działa wykrztuśnie, a okłady z jej liści mają właściwości antybakteryjne.


NA NIESTRAWNOŚĆ

Kobylak, czyli inaczej szczaw koński choć trudniej dostępny (można go zamówić w aptece), to z powodzeniem można go stosować w leczeniu dziecięcej niestrawności. Napar z korzenia tego zioła ma działania przeciwbiegunkowe i przeciwbakteryjne, dodatkowo działa, pobudzając trawienie maluszka. Nie stosuje się jednak kobylaka u niemowląt, bo to za wcześnie, ale u trzy-,czterolatków.

NA ZAPALENIE SPOJÓWEK

Zapomnij o rumianku, czy świetliku lekarskim. Oczy dziecka najlepiej leczyć solą fizjologiczną. Wystarczy kilka kropelek do przemycia oczu. Dbaj o to by zabieg był wykonywany regularnie.

NA POTY

Na gorączkę, ale tylko niską, bo do 38 stopni, dobra będzie herbatka z lipy. Przy wyższej temperaturze jednak radzi się jej nie stosować (w ogóle ciepłych herbat), ponieważ zamiast zmniejszać napój może powodować wzrost i tak już zbyt wysokiej gorączki. Nie poleca się także herbatek w przypadku biegunki.

NA KOLKI I WZDĘCIA

Znany wszystkim koper włoski jest oczywiście idealny, ale… Nadmiar wody koperkowej może powodować u dziecka bóle brzuszka. Niemowlęciu wystarczą jedynie dwie, trzy łyżki naparu, by był on skuteczny. Napar z kopru może pić także karmiąca mama. Będzie on wtedy przedostawał się do organizmu dziecka wraz z mlekiem.

Leczysz rodzinkę ziołami? Podziel się swoją wiedzą na forum!

POROZMAWIAJMY NA FORUM >>

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Dobrze jest znać te wszystkie zioła, przecież kiedyś w odległych czasach leczono się przeważnie ziołami.