Kto by pomyślał, że deska z przyczepionymi do niej elementami codziennego użytku będzie hitem wśród zabawek? To niesamowite jaką popularnością obecnie cieszą się tablice manipulacyjne dla dzieci. Maluchy są nimi zachwycone i wolą je od kolorowych, grających zabawek czy stosu przytulanek. Ten fenomen spowodowany jest faktem, że malec może wreszcie bez żadnych zakazów bawić się włącznikiem od światła, kłódką czy dzwonkiem do drzwi i w dodatku ma je wszystkie w jednym miejscu, w zasięgu swoich małych rączek.
Tablica manipulacyjna dla dzieci w jakim wieku?
Tablica manipulacyjna zainteresuje już niemowlaka, który potrafi siedzieć. Może on z pomocą rodzica próbować otwierać, przesuwać i naciskać poszczególne elementy. Dziecko 5- czy 6-letnie również będzie się przy niej dobrze bawiło. Taka tablica jest więc świetną zabawką dla dziecka na długie lata. W miarę jak malec rośnie można też zmieniać jej zawartość doczepiając lub modyfikując poszczególne elementy. Dzięki temu także rodzic może się przy niej dobrze bawić dostosowując ją i planując jej wygląd według potrzeb swojego dziecka.
>>> Czytaj też: Zobacz jakie to proste
Tablica manipulacyjna dla dzieci - co może się na niej znaleźć?
Najciekawszymi przedmiotami, jakie interesują dzieci są najzwyklejsze (zdaniem rodziców) przedmioty codziennego użytku. Na tablicy manipulacyjnej powinny się więc znaleźć ruchome elementy, które można przekręcać, przesuwać, włączać i wyłączać, otwierać i zamykać, rozsuwać, odklejać itp.
Są to np. rzepy, suwaki, sznurówki, zasuwki, drzwiczki na zawiasach, haczyki, włączniki z podłączonym światełkiem, kłódki z kluczami na sznureczku, dzwonki do drzwi, dzwonki do roweru, lusterka, kolorowe tasiemki, łańcuszki, kolorowe koraliki, łańcuch do drzwi, breloczki, kalkulator lub pilot od telewizora (nie musi działać), kółka zębate, pokrętła.
Wiele z tych elementów na pewno znajdziesz u siebie w domu, a resztę dokupisz w sklepie remontowo-budowlanym oraz pasmanterii. Warto więc taką tablicę zrobić samodzielnie.
Tablica manipulacyjna dla dzieci – korzyści dla dziecka
- ćwiczy małą motorykę oraz koordynację ręka-oko – dziecko uczy się coraz bardziej precyzyjnych ruchów rączkami, bo cały czas coś przesuwa, włącza, przekręca itp.
- działa na wszystkie zmysły – dziecko znajdzie na niej kolorowe tasiemki, brzęczące łańcuszki, chropowate rzepy;
- uczy obsługi zamieszczonych na niej elementów – np. włączania światła, wiązania butów, zasuwania i rozsuwania suwaka;
- pozwala na samodzielność – maluch może przy niej spędzić wiele czasu;
- zaskakuje i rozbudza ciekawość - przy każdej zabawie dziecko może odkrywać coś nowego.
Tablicę manipulacyjną możesz kupić gotową. Obecnie wiele polskich firm zajmuje się robieniem takich tablic nawet spersonalizowanych, na specjalne zamówienie. Jednak przy odrobinie wolnego czasu oraz chęci, a także cierpliwości możesz zrobić ją sam.