Opublikowany przez: Monika C. 2020-06-04 12:41:28
Autor zdjęcia/źródło: Photo by CDC on Unsplash
Z powodu obawy przed nowym koronawirusem kalendarz szczepień obowiązkowych został zawieszony. Teraz punkty szczepień działają już normalnie, a specjaliści wypowiadają się jednoznacznie. Tak, należy szczepić dzieci przeciwko chorobom zakaźnym, bo ich skutki mogą być znacznie poważniejsze niż zakażenie koronawirusem.
“- Nie zaniedbujmy teraz szczepień” – apeluje główna konsultant ds. epidemiologii dr hab. Iwona Paradowska-Stankiewicz.
Dlaczego więc, mimo że pandemia na całym świecie jest aktywna pojawiła się decyzja o wznowieniu szczepień ochronnych? Wiemy już coraz więcej na temat wirusa SARS-CoV-2, jak można ograniczać transmiję wirusa oraz kto jest szczególnie narażony na zakażenie. Jak również wyjaśnia dr Paweł Grzesiowski - wykładowca Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń, “dzieci nie są grupą szczególnie narażoną na zakażenie koronawirusem i na ciężki przebieg COVID-19, chyba że borykają się z dużymi problemami w funkcjonowaniu układu odpornościowego (np. z powodu choroby nowotworowej)”.
Zaniechanie w tej sytuacji profilaktycznych szczepień ochronnych może być bardzo groźne.
Również dr Ernest Kuchar, pediatra z Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie mówi, że “odwlekanie szczepień może mieć straszne konsekwencje”. Istnieje niezwykle niskie ryzyko, że dziecko zachoruje na COVID-19, ale ryzyko zachorowanie na krztusiec - groźną chorobę wieku dziecięcego, w wyniku zaniechania szczepień, nie jest już hipotetyczne. Krztusiec jest ciężką chorobą wieku dziecięcego – jeszcze w latach 50-tych dwudziestego z tego powodu umierało ok 1 tys. niemowląt rocznie! Obecnie w wyniku wprowadzenia powszechnych szczepień ochronnych wśród dzieci i młodzieży w wieku 0-18 lat notuje się poniżej 50 zgonów z powodu chorób zakaźnych. Warto wiedzieć, że w wyniku szczepień udało się specjalisto do tej pory wyeliminować tylko jedną z chorób - ospę prawdziwą. Inne patogeny są tylko “zduszone”, a zaniechanie szczepień może spowodować ich powrót. Uzmysławia to, jak długa jest droga do wyeliminowania groźnych chorób oraz ze wszyscy mamy w tym swój udział.
Podobnie rzecz się ma ze szczepieniami przeciwko rotawirusom, meningokokom i pneumokokom. Eksperci podkreślają także, że w czasie pandemii powinniśmy poddawać nie tylko dzieci szczepieniom. Powinny o nich pamiętać również kobiety w ciąży - zwłaszcza tych przeciwko grypie i krztuścowi. W ten sposób będą chroniły swoje dzieci przed tymi chorobami oraz zmniejszą ryzyko powikłań ciąży i porodu.
Dr Ernest Kuchar wyróżnia 4 powody, dla których warto się szczepić w czasie pandemii:
Choroby, przeciwko którym się szczepimy są większym zagrożeniem niż COVID-19. Zwykle jedna osoba krztuścem czy odrą zaraza kilkanaście osób, podczas gdy koronawirusem tylko 2-3.
Lekarze i pielęgniarki mają wdrożone procedury, które mają za zadanie minimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem. Nie należy się obawiać także tego, że zostanie zaszczepiony ktoś kto jest zakażony koronawirusem.
Nie jest dobrze chorować w czasie pandemii, nie tylko COVID-19.
Szczepienia przeciwko takim chorobom jak: grypie, krztuścowi, pneumokokom i meningokokom mają szczególne znaczenie w kontekście układu oddechowego – w razie kontaktu z koronawirusem, lepiej być chronionym przed tymi patogenami.
Źródło: pap.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.