24 grudnia jest szczególną datą, bowiem ten dzień stanowi wstęp do radosnych Świąt Bożego Narodzenia. Tradycji wigilijnych jest wiele, w zależności od regionu czy wiary, jednak w przeważającej części kraju powtarza się kilka mających wyjątkową symbolikę i znaczenie.
Jak się przygotować do Wigilii stół, tradycje i zwyczaje
Tradycje wigilijne: post
W rodzinach katolickich w dniu Wigilii obowiązuje ścisły post, czyli zakaz spożywania mięsa. W wielu domach post ten jest jeszcze bardziej restrykcyjny, bo polega na znacznym ograniczeniu ilości jedzonych pokarmów lub całkowitym powstrzymaniu się od jedzenia, aż do kolacji wigilijnej.
Dodatkowe nakrycie dla wędrowca
Lub niespodziewanego gościa. Jedną z tradycji jest obowiązek zostawienia dodatkowego nakrycia i miejsca, na wypadek przybycia niespodziewanego gościa. W tym dniu nie wolno bowiem nikomu odmówić poczęstunku.
CZYTAJ TEŻ: >>Co Twoje dziecko wie o Wigilii?<<
Jak przygotować stół na Wigilię? Podaj 12 potraw
To wyjątkowa tradycja, nawiązująca do liczby i symboliki 12 apostołów. Potrawy wigilijne są postne i zależą od regionu kraju. Wśród najczęściej spotykanych możemy jednak znaleźć śledzie i karpia, barszcz czerwony, zupę grzybową, pierogi z kapustą i grzybami czy kluski z makiem.
Kiedy siadamy do wigilijnego stołu?
Zasada rozpoczęcia wigilijnej kolacji jest taka, że możemy do niej zasiąść dopiero, gdy pojawi się pierwsza gwiazdka. Symbolizuje ona moment narodzin Jezusa i czas rozpoczęcia świętowania.
Polska tradycja: dzielenie się opłatkiem
Ta wyjątkowa tradycja dzielenia się opłatkiem przed kolacją wigilijną i składania sobie życzeń, spotykana jest tylko w Polsce i na Litwie. Często w domach katolickich przed opłatkiem czyta się jeszcze fragment Ewangelii Łukasza dotyczącej narodzin Jezusa.
Siano pod obrusem? Stara tradycja
Mimo, że stół wigilijny jest wyjątkowo elegancki i wystawny, powinien być przykryty białym obrusem, pod którym koniecznie należy umieścić siano. A to na pamiątkę żłóbka, w którym urodził się Jezus.
Po kolacji? Kolędowanie!
To wspaniała tradycja, nieco już zanikająca, gdy cała rodzina zbiera się wokół choinki, aby wspólnie kolędować. Piękne polskie kolędy, o których warto pamiętać podczas Wigilii to m. in. „Przybieżeli do Betlejem”, „Jezus malusieńki”, „Chrystus się rodzi”, czy „Lulajże Jezuniu”.
CZYTAJ TEŻ: >> Przepisy wigilijne do wydrukowania