Jeśli Twój dom lub mieszkanie zaatakowały stada mrówek to dobrze wiesz, że pozbycie się ich nie jest proste. Niestety likwidowanie tylko tych okazów, które pojawią się w koszu na śmieci czy na kuchennym blacie nic nie daje, bo za chwilę wyłaniają się kolejne. Jak się pozbyć mrówek na dobre?
Sposób na mrówki w domu – rodzaje mrówek
Aby pozbyć się mrówek skutecznie i na stałe musisz wiedzieć o nich kilka najistotniejszych rzeczy. Przede wszystkim musisz określić z jakim rodzajem mrówek masz do czynienia. W Twoim domu mogą pojawić się mrówki:
- faraonki – pochodzą z ciepłych krajów, dlatego szukają ciepłych miejsc takich jak nasze domy. Budują swoje kolonie w pomieszczeniach mieszkalnych. Są nieduże ich długość wynosi od 2 do 4 mm, dlatego łatwo jest się im przedostawać nawet przez niewielkie szczeliny do kolejnych pomieszczeń w domu czy mieszkaniu. Mają kolor od żółtego przez ciemnoczerwony aż do brązowego.
- gmachówki – w przeciwieństwie do faraonek są duże, mają od 5 do nawet 16 mm, są barwy czerwonobrunatnej lub czarnej. Przeważnie osiedlają się w lasach, w starych pniach drzew, ale można je również spotkać w drewnianych domach. Zakładają duże kolonie złożone z gniazda macierzystego i kilku gniazd satelickich, przemieszczają się pomiędzy nimi tworząc ścieżki. Potrafią odchodzić na duże odległości od gniazd w poszukiwaniu pożywienia. Uaktywniają się nocą.
- hutnice – najpopularniejszy gatunek mrówek w Polsce. Są barwy brunatnej lub czarnej i osiągają wielkość od 4 do 9 mm. Zakładają gniazda zarówno w ogrodach i na polach, jak również w ścianach budynków lub pod brukowanymi ulicami. Podobnie jak gmachówki mogą odejść daleko od gniazda, aby szukać pokarmu. Dostają się do żywności w budynkach mieszkalnych i zanieczyszczają ją.
- murawki darniowe – ich robotnice mają 2,5-3,5 mm długości, są koloru od jasnobrązowego do czarnego i mają jasne czułka i odnóża. Budują gniazda pod podłogami i w ścianach domów oraz pod kamieniami. Wiosną i latem ich kolonie są bardzo liczne, na zimę przenoszą się do budynków i zakładają gniazda w najcieplejszych miejscach.
Sposób na mrówki w domu – co musisz o nich wiedzieć?
Wszystkie rodzaje mrówek żyją w niezwykle precyzyjnie zorganizowanych społeczeństwach. W zależności od wielkości kolonii składają się one z jednej, kilku, a nawet kilkunastu królowych.
Królowa ma tylko jedno zadanie: składanie jaj. Oprócz niej w gnieździe znajdują się też płodne samce i samice oraz najliczniejsze, ale niepłodne robotnice.
Samce i samice w okresie godowym, czyli wiosną mają skrzydła. Robotnice wykonują najwięcej obowiązków i to najczęściej one pojawiają się w domostwach w poszukiwaniu pożywienia dla całej kolonii. Jeśli je znajdą zanoszą do gniazda i karmią nim resztę społeczności. Do ich obowiązków należy też opieka nad potomstwem, budowanie gniazd, a także sprzątanie mrowiska i ochrona przed obcymi.
Mrówki żywią się pokarmem roślinnym oraz zwierzęcym, który zawiera dużo cukrów i białka. Chętnie więc żywią się w naszych domach, ale zjadają też inne owady, bo niektóre gatunki są drapieżne. Przeważnie mrówki budują swoje gniazda w ziemi w postaci kopców, ale niektóre gatunki osiedlają się również w domostwach np. pod podłogą czy w drewnianych ścianach budynków. Mrówki w swoim naturalnym środowisku są bardzo pożyteczne również dla człowieka, ponieważ zjadają szkodliwe insekty. Stają się one jednak uciążliwe, gdy są nieproszonymi gośćmi w naszych domach. Pojawienie się jednej mrówki w domu niestety zwykle oznacza inwazję.
Sposób na mrówki w domu – jak się ich pozbyć na stałe?
Po pierwsze znajdź gniazdo. W tym celu rozsyp na trasach mrówek np. cukier i patrz w jakim kierunku mrówki będą przenosić ziarenka. Gniazdo może znajdować się w domu pod podłogą, ale równie dobrze może być na zewnątrz np. w przylegającym do domu ogrodzie czy rabatce z kwiatami.
Jeśli gniazdo jest poza domem zadanie jest łatwiejsze, bo możesz zastosować domowe sposoby opisane poniżej, aby mrówki tylko odstraszyć bez zabijania ich.
Jeśli gniazdo jest w domu nie obędzie się bez ofiar. Aby pozbyć się insektów musisz je niestety zabić, bo zwalczanie samych wychodzących, pojedynczych owadów nic nie da. Dodatkowo może nasilić inwazję, ponieważ gdy królowa zauważy, że jej stado jest za małe zacznie znosić więcej jaj, aby nadrobić straty. Zastosuj więc gotowe preparaty owadobójcze ze sklepu ogrodniczego, szczególnie w proszku lub mikrokapsułkach. Robotnice zaniosą je do gniazda i nakarmią nimi całą kolonię, dzięki czemu całe mrowisko zostanie unicestwione. Jest to najbardziej skuteczny, ale też czasochłonny sposób, na efekty musisz poczekać kilka dni. W tym czasie wychodzące mrówki spryskuj sprejem owadobójczym lub zastosuj ultradźwiękowy odstraszacz mrówek.
Sposób na mrówki w domu – domowe sposoby
Domowe sposoby na mrówki polegają na odstraszeniu mrówek, dzięki czemu nie trzeba ich zabijać. Jednak nie zawsze są tak skuteczne jak środki owadobójcze ze sklepu, ponieważ mrówki są na tyle sprytne, że mogą obejść przeszkodę i znaleźć inną drogę dostania się do pomieszczenia. Warto jednak spróbować pozbyć się ich domowymi sposobami zwłaszcza w domach z dziećmi, przy których stosowanie chemicznych i toksycznych środków może być bardzo niebezpieczne.
- Gorąca woda - gniazdo mrówek zalej wrzątkiem, który unicestwi zarówno mrówki, jak i ich jaja.
- Ocet – posmaruj miejsca, w których pojawiają się mrówki octem lub rozcieńcz go w niewielkiej ilości wody i takim roztworem spryskaj te miejsca.
- Wazelina – posmaruj nią ścieżki, którymi wędrują mrówki np. po ścianach. Odetniesz im w ten sposób drogę do dalszych części domu.
- Cytryna – sokiem z cytryny możesz spryskać np. szafki, do których dostały się mrówki. Możesz też położyć w szafce lekko zepsutą cytrynę.
- Przyprawy – cynamon, pieprz, sól, proszek do pieczenia – mrówki nie lubią ich zapachu. Rozsyp je na ich trasach, a więcej się tam nie pojawią.
- Świeże rośliny – mięta, majeranek, liście pomidora, lawenda – działają na mrówki tak samo jak przyprawy. Wystarczy je posiekać i rozsypać na ich trasach.
- Miód – mrówki uwielbiają wszystko co słodkie. Miód lub rozpuszczony w wodzie cukier postaw na talerzyku w miejscu, gdzie się one pojawiają. Skuszone słodkim zapachem złapią się w taką pułapkę. Gdy nazbiera się ich większa ilość umyj talerzyk i ponawiaj czynność aż do pozbycia się wszystkich mrówek.
- Boraks – boraks zmieszany z wodą i cukrem stworzy nam domowej roboty trutkę na mrówki. Trzeba jednak zachować odpowiednie proporcje. Jeśli dodasz za dużo boraksu to mrówki nie zjedzą trutki, a jeśli za mało to nie będzie ona skuteczna. Na 1 porcję boraksu dodaj 18 porcji wody i 7 porcji cukru (1:18:7).
Sposób na mrówki w domu – jak zabezpieczyć dom przed mrówkami?
- zamykaj szczelnie żywność – nie zostawiaj jedzenia na stole czy blacie, sprzątaj obierki i inne resztki, wyrzucaj je do zamykanych koszy na śmieci. Mrówki pojawiają się w tych miejscach, w których mają łatwy dostęp do pożywienia.
- uszczelnij dom – zabezpiecz gipsem lub silikonem nieszczelne krawędzie wokół ram okiennych, rurek kanalizacyjnych, od centralnego ogrzewania oraz wszelkie pęknięcia ścian i podłóg. To najczęstsze drogi, którymi mrówki dostają się do pomieszczeń.
ZOBACZ TAKŻE:
Domki dla owadów - po co budować je w ogrodzie>>