Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Reklama Familie.pl Redakcja 2024-02-13 17:09:19
Autor zdjęcia/źródło: Canva
Soczewki multifokalne, określane też mianem wieloogniskowych charakteryzują się przede wszystkim tym, że w jednej soczewce zawierają się różne moce. Dzięki temu umożliwiają jednoczesną korekcję do bliży oraz do dali. Aby jednak takie soczewki mogły pomóc w korekcji wzroku, muszą zostać dobrane indywidualnie. Doświadczony okulista bądź optometrysta, po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań, dobierze szkła o właściwych parametrach.
Soczewki wieloogniskowe dedykowane są przede wszystkim dla osób borykających się z prezbiobią, czyli starczowzrocznością. Jest to wada, która manifestuje się zazwyczaj w okolicy 45 roku życia. Stanowi ona konsekwencję naturalnego starzenia się organizmu. Z wiekiem, soczewka znajdująca się wewnątrz gałki ocznej traci bowiem swoją sprężystość. Pojawia się wówczas problem z dostosowaniem ostrości widzenia. Osoba zmagająca się ze starczowzrocznością może zatem doświadczać zamazanego i niewyraźnego widzenia, zarówno do dali, jak i do bliży.
Soczewki wieloogniskowe, określane też mianem progresywnych posiadają szereg zalet. Najważniejszą z nich jest oczywiście to, iż umożliwiają one komfortowe widzenie osobom zmagającym się ze starczowzrocznością. Dzięki nim można zatem pozbyć się zamazanego czy też mało wyraźnego widzenia. Dobra wiadomość jest też taka, że dostępne są różne rodzaje soczewek multifokalnych, więc z dużym prawdopodobieństwem każdy może znaleźć rozwiązanie dostosowane do swoich potrzeb i preferencji. Soczewki wieloogniskowe dostępne są w wariantach miesięcznym, jednodniowym i dwutygodniowym. Mogą być one też wykonane z różnych materiałów. Niektórzy preferują soczewki hydrożelowe, natomiast innym mogą odpowiadać soczewki silikonowo-hydrożelowe. Przy wyborze szkieł kontaktowych warto brać pod uwagę przede wszystkim kwestie związane ze swoim komfortem. Niektóre soczewki będą na przykład lepsze dla osób zmagających się z nadmierną suchością oczu, która ma miejsce chociażby w przebiegu zespołu suchego oka.
Multifokalne szkła kontaktowe pomagają poprawić jakość codziennego funkcjonowania osób z prezbiobią. Niektórzy potencjalni użytkownicy mogą jednak zastanawiać się nad tym, czy soczewki tego typu posiadają jakieś wady. Otóż okazuje się, że dość trudny może być okres adaptacji do nich. Początkowo, użytkownikom takich szkieł może dokuczać zamazane widzenie, zwłaszcza porą wieczorową. Ponadto, soczewki multifokalne są nieco droższe, ze względu na swoją złożoną konstrukcję. Jeśli doświadcza się trudności adaptacyjnych, pomóc mogą stosowane doraźnie krople do oczu, na przykład nawilżające. Problem nadmiernej suchości oczu u nowych użytkowników soczewek też jest bowiem dosyć powszechny.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.