W Polsce śmierć łóżeczkowa zabiera rocznie około 200 dzieci, gdy w Stanach Zjednoczonych jest to prawie 3,5 tysiąca. Najczęściej dotyka ona dzieci w od 1. do 6. miesiąca życia, a najwięcej zgonów notuje się w drugim miesiącu od urodzenia.
Które dzieci zagrożone są śmiercią łóżeczkową?
Zagrożone są nią bardziej wcześniaki, dzieci matek, które paliły lub piły w ciąży alkohol, a także rodzeństwo dzieci, które zmarły na śmierć łóżeczkową. Nagła śmierć łóżeczkowa związana jest silnie z pozycją społeczną rodziny i częściej zdarza się w rodzinach patologicznych, np u dzieci nastoletnich matek. Częściej występuje ona u dzieci, które urodziły się z wagą poniżej 2500 gram i punktacją AGPAR poniżej 6 punktów. Na śmierć łóżeczkową częściej umierają chłopcy i dzieci z ciąż mnogich
Statystyki wskazują na związek śmierci łóżeczkowej z wiekiem matki poniżej 19 lat, powikłaniami w ciąży, infekcją u dziecka, czy wcześniejszymi poronieniami u matek. Niestety do dzisiaj nie można jednoznacznie stwierdzić przyczyny śmierci łóżeczkowej, a lekarze definiując ją mówią o zespole czynników, które mogą prowadzić do śmierci.
Co jest jej przyczyną?
Mechanizm śmierci łóżeczkowej nie jest jeszcze poznany, choć prawdopodobnie związany jest z układem oddechowym i jego zawiadywaniem przez układ nerwowy. Są także przypuszczenia, że do śmierci przyczyniają się zaburzenia metaboliczne lub nadmierny spadek ciśnienia podczas snu niemowlaka.
Co możesz zrobić, żeby zapobiec śmierci łóżeczkowej?
Śmierć łóżeczkowa spędza sen z powiek wielu rodzicom, bo trudno przecież mieć pewność, że się nie wydarzy. W niektórych przypadkach zaobserwowano serię objawów ją poprzedzających, co daje możliwość zmniejszenia jej prawdopodobieństwa. Do nich należą: dłuższy sen dziecka, pocenie się malucha, refluks, zmęczenie podczas karmienia. Jednak większość przypadków śmierci łóżeczkowej jest nagła i występuje bez żadnego ostrzeżenia. Co jednak powinnaś robić, żeby czuć się bezpieczniej i zapobiec śmierci dziecka?
- Kładź malucha do spania na noc na plecach. Zmniejszysz niebezpieczeństwo uduszenia się z powodu wciśnięcia buzi w materac lub poduszkę.
- Nie wkładaj do łóżeczka zabawek ani pieluszek.
- Wybierz do dziecinnego łóżeczka nowy materac dla dziecka.
- Zadbaj, żeby pokój nie był przegrzany ani zbyt chłodny.
- Regularnie wietrz pokój, w którym śpi niemowlę.
- Nie pal papierosów w domu.
- Nie zasypiaj z dzieckiem w jednym łóżku, nie kładź go też z rodzeństwem.
- Pilnuj regularnego trybu życia dziecka, stałych pór karmienia i spania.
- Dawaj dziecku smoczek, jeśli dziecko ma utrwalony nawyk ssania.
- Zaopatrz się w specjalny monitor, który rejestruje ruchy dziecka, a także klatki piersiowej. Gdy zanotuje on przerwę, włącza on alarm.
Gdy zauważysz, że maluch nie oddycha, sprawdź, czy bije jego serce. Jeśli nie, rozpocznij reanimację i natychmiast wezwij karetkę. Reanimację prowadź do momentu, gdy dziecko znowu zacznie oddychać.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: