Opublikowany przez: apis74 2011-10-23 15:36:46
Cytrusy (Citrus L.) to rodzaj roślin z rodziny rutowatych. Zalicza się do nich około 20–25 gatunków występujących w Azji, w Australii i wyspach południowo-zachodniego Pacyfiku.
Do najpopularniejszych przedstawicieli tego gatunku roślin należą: cytryna zwyczajna, lima (limonka), pomarańcza, mandarynka i grapefruit.
Cytryna zwyczajna – najprawdopodobniej pochodzi z południowo-wschodnich Chin, lecz obecnie największe jej plantacje znajdują się w USA, we Włoszech, Meksyku, Grecji i Hiszpanii.
Cytryna jest uprawiana przede wszystkim ze względu na owoce, które zawierają: olejki lotne, limonen[1] (aż do 70%), alfa-terpinene, alfa-pinene, beta-pinene, citral, kumaryny, bioflawonoidy, witaminy A, B1, B2, B3 i witaminę C (40 - 50 mg na 100 g owocu).
Cytryna w smaku jest kwaśna, ale ma zasadowe działanie w naszym organizmie. Olejek lotny z cytryny posiada właściwości antyseptyczne oraz przeciwbakteryjne. Bioflawonoidy wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych, szczególnie żył oraz naczyń włosowatych, jak również pomagają w walce z żylakami i skłonnościami do siniaków.
Owoc cytryny ma szerokie zastosowanie zdrowotne. Dzięki właściwościom antyseptycznym i oczyszczającym jest cenny dla wszystkich, którzy są podatni na takie choroby jak stwardnienie tętnic, infekcje oraz gorączkę. Zdolności cytryny do wzmacniania ścian naczyń krwionośnych, pomagają w zapobieganiu chorób układu krążenia oraz krwawiącym dziąsłom.
Sok z cytryny jest dobry na wszelkie przeziębienia, grypy, szkarlatynę, infekcje klatki piersiowej. Pije się go wówczas najczęściej, jako dodatek do herbaty z miodem lub z sokiem malinowym. Napój taki działa przede wszystkim rozgrzewająco. Sok z cytryny wspomaga również pracę wątroby i trzustki, poprawia apetyt oraz pomaga w łagodzeniu kwasowości żołądkowej, wrzodów, artretyzmu, skazy moczanowej oraz reumatyzmu. Może również - w postaci płukanki - łagodzić bóle gardła, zapalenie dziąseł, wrzody w jamie ustnej. Jeśli mamy problemy z trądzikiem lub grzybicę międzypalcową, odmrożoną skórę, zostaliśmy użądleni przez pszczołę lub osę, przebywaliśmy zbyt długo na słońcu, to wówczas, aby złagodzić niepożądane dolegliwości, należy kilka razy dziennie smarować chore miejsce sokiem z cytryny. Do innych zastosowań cytryny należy również pomoc w leczeniu opryszczki.
Sok z cytryny to również cenny składnik wykorzystywany w kosmetyce. Aby pozbyć się zmarszczek wokół oczu, dobrze jest wymieszać sok z cytryny z oliwą z oliwek i delikatnie wmasowywać w skórę. Ten sam specyfik może być używany do pielęgnacji skóry głowy i leczenia jej stanów zapalnych. Ponadto sok stosuje się do płukania włosów, do zmniejszania porów (maseczka z ubitego białka z kilkoma kroplami soku), rozjaśniania i zmiękczania skóry, zwłaszcza skóry dłoni. W tym celu należy przygotować cytrynowo-mleczną emulsję. Filiżankę mleka podgrzać, dodać łyżkę miodu i sok z połowy cytryny. Mieszaniną nacierać dłonie kilka razy dziennie, używając jej jak kremu. Wierzch dłoni można także nacierać sparzoną skórką z cytryny.
Aby mieć białe zęby można pogryzać plasterek cytryny, a ładne i mocne paznokcie zapewni kąpiel w oliwie z dodatkiem kilku kropli soku z cytryny.
Cytryna jest również pomocna przy usuwaniu zapachów z rąk, np. zapachu czosnku czy cebuli i zabarwień spowodowanych np. przez owoce i warzywa. Wystarczy wytrzeć ręce jej miąższem, aby pozbyć się zabrudzeń. Dodanie cytryny do ryb niweluje ich niemiły zapach.
Źródła:
U. Bohmig „Nasze zdrowie”,
"Poradnik Domowy" nr 11,
http://pl.wikipedia.org/wiki/Cytryna_zwyczajna,
http://zielnik.herbs2000.com/ziola/cytryna.htm
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.