Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2023-06-22 11:20:57
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa Freepik
Oparzenia są powszechnymi urazami, które mogą wystąpić w wyniku kontaktu skóry z gorącym przedmiotem, płynem lub powierzchnią. Pamiętajmy jednak, że poważne oparzenia, takie jak te obejmujące duże powierzchnie ciała, twarz, dłonie, czy też te głębokie, powinny być natychmiast leczone pi skonsultowane z lekarzem. Domowe metody są odpowiednie tylko dla łagodnych oparzeń, na niewielkich powierzchniach ciała.
W przypadku oparzenia musisz działać szybko. Kluczowe będzie natychmiastowe schłodzenie oparzonego miejsca. Włóż oparzone miejsce pod chłodną, lecz nie lodowatą, bieżącą wodę, przez co najmniej 10-20 minut. Badania potwierdzają, że natychmiastowe schładzanie zmniejsza następstwa późniejszych obrażeń skóry i łagodzi ból.
Pamiętaj też, aby nie stosować w tym przypadku okładów lodowych bezpośrednio na skórę. Chociaż zimno może przynieść ulgę, nie powinno się kłaść lodu bezpośrednio na oparzoną skórę. Lodowe opakowania mogą prowadzić do odmrożeń lub dodatkowego uszkodzenia skóry. Zamiast tego owiń lód w czystą tkaninę i przytrzymuj go delikatnie na oparzonym obszarze.
Jeśli oparzenie jest niewielkie, to po schłodzeniu może na oparzone miejsce zastosować kremy łagodzące na oparzenia (najlepiej po konsultacji z farmaceuta lub lekarzem). Pomogą złagodzić ból i przyspieszą proces gojenia. Często zaleca się stosowanie maści na bazie aloesu, które mają właściwości kojące i przyspieszają proces regeneracji skóry.
W Internecie możemy znaleźć wiele tradycyjnych środków domowych, które są zalecane w celu złagodzenia bólu i gojenia oparzeń, nie wszystkie z nich są potwierdzone naukowo. Unikaj stosowania produktów takich jak masło, jajka itp. lekarstwa na oparzenia, ponieważ mogą one zwiększać ryzyko infekcji.
Pamiętaj też, że jeśli na skórze pojawi się pęcherz po oparzeniu, nie próbuj go przebijać ani usuwać. Pęcherze stanowią naturalną ochronę dla uszkodzonej skóry i pomagają w procesie gojenia. Jeśli pęcherz pęknie samoczynnie, oczyść go delikatnie, nałóż na niego jałowy opatrunek.
Bardzo ważne, aby w przypadku oparzeń domowych dbać o odpowiednią higienę. Przed dotykaniem oparzonego miejsca zawsze umyj ręce, aby uniknąć zakażenia. Stosuj sterylne opatrunki lub bandaże, aby zapobiec infekcji. A jeśli odczuwasz ból związany z oparzeniem, możesz stosować preparaty przeciwbólowe dostępne bez recepty.
Ważne: Zawsze należy skonsultować się z lekarzem w przypadku poważnych oparzeń.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.