Skurcze przepowiadające czy skurcze porodowe – jak je odróżnić? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Skurcze przepowiadające czy skurcze porodowe – jak je odróżnić?

Skurcze przepowiadające czy skurcze porodowe – jak je odróżnić?

Autor zdjęcia/źródło: Skurcze przepowiadające czy skurcze porodowe @ Freepik.com

Skurczy porodowych nie da się przegapić. Jeśli się pojawią to na pewno będziesz wiedziała, że to już. Jednak już na kilka tygodni, a nawet miesięcy przed porodem możesz również odczuwać skurcze przepowiadające. Aby niepotrzebnie nie panikować i nie jechać bez powodu do szpitala sprawdź jak je odróżnić.

Skurcze kojarzone są zwykle z porodem, ale możesz je odczuwać już od 2 trymestru ciąży, a najczęściej pojawiają się po 20 tygodniu ciąży. Są to skurcze przepowiadające, które przygotowują macicę do porodu. Mięśnie napinając się trenują przed wielkim dniem, jakim jest poród. Każda kobieta będzie odczuwała je w inny sposób, a niektóre mogą ich w ogóle nie czuć. U mnie pojawiły się one dopiero w ostatnim miesiącu ciąży i tak właściwie to poczułam je tylko kilka razy po dłuższym spacerze. Natomiast u innych przyszłych mam, z którymi rozmawiałam były one naprawdę intensywne, uciążliwe, a niekiedy nawet bolesne. Takie skurcze łatwo jest pomylić ze skurczami porodowymi. Jak je więc odróżnić?

Zwróć przede wszystkim uwagę na:

- częstotliwość występowania i regularność (skurcze porodowe występują najpierw co 10 minut, następnie co 4-5 min.),

- zmianę intensywności (skurcze porodowe się nasilają),

- czy ustępują po zmianie pozycji lub odpoczynku.

Skurcze przepowiadające – czym się charakteryzują?

Skurcze przepowiadające inaczej zwane skurczami Braxtona-Hicksa pojawiają się już po 20. tygodniu ciąży, ale najbardziej odczuwalne mogą być pod koniec ciąży. Możesz odczuwać je jako delikatne ciągnięcie w dole brzucha i napinanie się całego brzucha lub jego twardnienie. Często kojarzą się ze skurczami w czasie menstruacji. Po 36. tygodniu mogą one przybrać na sile, ponieważ wtedy nie tylko przygotowują macicę do intensywnego skurczu porodowego, ale także ustawiają główkę dziecka w kanale rodnym. Powodują one napinanie się macicy, ale nie wpływają na rozwieranie się szyjki macicy.

Mogą być bardziej odczuwalne, gdy się zmęczysz np. w czasie wykonywania jakiejś czynności lub spaceru powodują, że musisz się zatrzymać. Jeśli są bardzo intensywne możesz złagodzić je przez zmianę pozycji i odpoczynek. W czasie spaceru zatrzymaj się i odpocznij, gdy siedzisz – wstań i przejdź się, weź ciepłą (ale nie gorącą!) kąpiel, poleż na boku lub na plecach z lekko uniesionymi nogami. Jeśli są one bardzo uciążliwe weź No-spę. Jeśli skurcze ustąpią to znak, że nie są to jeszcze skurcze porodowe. Skurczy porodowych nie da się w ten sposób wyciszyć, więc nie obawiaj się, że te zabiegi spowodują zatrzymanie właściwej akcji porodowej.

  • skurcz zaczyna się od dna macicy, czyli u góry brzucha i schodzi w dół, ale odczuwalny jest głównie w dole brzucha, pachwinach i udach,
  • są nieregulane – pojawiają się w różnych odstępach czasu i trwają zwykle krótko ok. 15-30 sekund,
  • nie narastają – skurcz jest odczuwalny cały czas z taką samą intensywnością po czym ustępuje,
  • ustępują po zmianie pozycji lub po odpoczynku,
  • szyjka macicy nie skraca się – nie występują też żadne inne objawy: plamienie, złe samopoczucie, nudności, brak apetytu.

Skurcze porodowe – jak wyglądają?

Gdy się pojawią będziesz wiedziała, że to już poród. Jednak początkowo trudno jest je odróżnić od skurczy przepowiadających. Najważniejsza różnica to ich siła i intensywność. Skurcze porodowe są bardzo bolesne i narastają aż do szczytu skurczu po czym natychmiast ustępują. Następuje chwila przerwy, po czym znowu macica się napina, skurcz narasta, staje się coraz bardziej bolesny, a w czasie szczytu skurczu nie jesteś w stanie swobodnie oddychać ani się poruszać, zaciskasz zęby i powieki, po czym znowu skurcz nagle mija. Ważne jest, aby w czasie szczytu skurczu mimo odczuwanego bólu odprężyć się i rozluźnić, nie zaciskać zębów ani powiek, otworzyć się, wtedy ból staje się słabszy i łatwiej jest go znieść.

  • regularne – początkowo występują co 10-15 minut, aby po jakimś czasie zwiększyć częstotliwość do 3-4 minut.
  • bolesne – towarzyszy im uczucie rozpierania, ból pleców, całego brzucha, pachwin i ud.
  • nasilają się - na początku czujesz zaciskanie się i napinanie w dole brzucha lub w okolicy krzyżowej, tak jakby na Twoim brzuchu zaciskała się niewidzialna obręcz. Następnie ucisk promieniuje na cały brzuch, pachwiny, krocze i uda, aż do szczytu najintensywniejszego bólu.
  • towarzyszą im inne objawy – na kilka lub kilkanaście godzin przed porodem pojawiają się takie objawy jak: złe samopoczucie (brak apetytu, nudności, osłabienie, dreszcze), biegunka, plamienie, odejście czopa śluzowego, odejście wód płodowych.

Skurcze porodowe – kiedy do szpitala?

Od chwili pojawienia się pierwszych objawów porodu do urodzenia dziecka mija zwykle kilkanaście godzin – u kobiet rodzących po raz pierwszy 10-20 godzin, u rodzących po raz kolejny – 7-10 godzin. Nie ma więc powodu, żeby od razu biec do szpitala, jak to widzimy zwykle na filmach. Zdarza się, że czop śluzowy odchodzi na kilka godzin przed porodem, ale może też odejść już tydzień wcześniej, a nie pojawią się jeszcze skurcze, ani szyjka się nie zacznie skracać. Wody płodowe natomiast zwykle odchodzą na początku II fazy porodu tuż przed okresem parcia. Kiedy więc najlepiej udać się do szpitala?

  • gdy skurcze występują co 10 minut, jeśli jednak masz blisko do szpitala możesz poczekać spokojnie w domu aż skurcze będą co 4-5 minut,
  • gdy skurcze się nasilają niezależnie od Twojej pozycji,
  • gdy odeszły wody płodowe,
  • gdy występuje krwawienie (a nie tylko plamienie),
  • gdy nic się nie dzieje, a termin porodu już minął.

ZOBACZ TAKŻE:

Co daje maź płodowa i dlaczego jest taka ważna?

10 trudnych pytań przed porodem czyli o co wstydzimy się zapytać lekarza?