Skurcze porodowe NAJWAŻNIEJSZE WSKAZÓWKI - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Skurcze porodowe NAJWAŻNIEJSZE WSKAZÓWKI

Skurcze porodowe poprzedza długie oczekiwanie. Te zaś pojawiają się zwykle znienacka i rzadko która kobieta jest w pełni gotowa na ten moment. Kilka wskazówek sprawi, że poczujesz się pewniej.

Skurcze porodowe NAJWAŻNIEJSZE WSKAZÓWKI

Autor zdjęcia/źródło: Skurcze porodowe @ 123RF

Możesz przeczytać tysiące książek, wysłuchać dziesiątki opowieści od doświadczonych matek, ale prawda jest taka, że nic nie dorówna temu co wydarzy się przed porodem. Każda kobieta przeżywa ten moment w szczególny sposób i pamięta go przez całe życie.

Skurcze porodowe są regularne. Na początku krótsze z czasem powoli się wydłużają i są coraz częstsze. Dokładnie rzecz opisując średnio skurcze porodowe występują na początku co 10 minut i odczuwa się je przez 30 sekund. Potem tempo przyśpiesza i w tej fazie porodu skurcze pojawią się co 3 – 4 minuty i będą odczuwalne przez minutę. Zapomnij o wszystkich filmowych scenach porodowych w których bohaterki w wariackim tempie taksówką jadą do szpitala. Rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Swojej życiowej sceny porodowej nie odegrasz w jednym kadrze. Poród kobiety rodzącej po raz pierwszy trwa średnio 10 – 20 godzin. W przypadku ponownych ciąż czas ten skraca się do 7 – 10 godzin. Dziecko nie pojawi się na świecie tak szybko, więc masz czas aby dotrzeć do szpitala. Ważne żeby towarzyszyła Ci bliska osoba, która zadba o Ciebie w tym czasie.

Jak wyglądają skurcze porodowe?

Pierwsze skurcze porodowe to skurcze rozwarcia, które odpowiadają za otwarcie szyjki macicy do 10 centymetrów, umożliwiających poród. Macica robi się wtedy twarda i usztywniona. Każda kobieta odczuwa skurcze inaczej. Może pojawić się ból podbrzusza (podobne do miesiączkowych) lub pleców. Jeżeli skurcze o podobnym nasileniu trwają dłużej niż 30 sekund i zaczynają być regularne to znak, że powoli zaczyna się poród. Pojawiają się skurcze parcia, które wypychają dziecko na świat. Odstępy między skurczami trwają wtedy ok 20 – 30 minut, a gdy ich częstotliwość zwiększy się do interwału co 10 minut, pojawi się krwawienie i szyjka macicy ostatecznie ulegnie rozwarciu. To kulminacyjna część porodu. Pojawiają się coraz silniejsze rwące bóle w podbrzuszu i ból pleców. W tej fazie występują także skurcze łożyskowe, które odpowiadają za wydalenie łożyska. Dziecko przychodzi na świat. Podczas połogu nadal będziesz odczuwać skurcze. Skurcze poporodowe wspierają organizm w obkurczaniu macicy i jej odbudowie. Są także odpowiedzialne za wstrzymanie krwawienia w okresie karmienia piersią.

Zobacz jakie objawy towarzyszą skurczom porodowym >>