Sięgnij po dotacje na pracę dla mam! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Sięgnij po dotacje na pracę dla mam!

Sięgnij po dotacje na pracę dla mam!

Autor zdjęcia/źródło: pressfoto / Freepik

Opiekujesz się swoimi dziećmi i chętnie zatroszczysz się szkrabami innej zapracowanej mamy? Są dotacje na kluby malucha, żłobki i przedszkola.

Fundusze Europejskie pozwalają dofinansować różne formy zatrudnienia dla mamy, która po przerwie w pracy, chciałaby wrócić do aktywności zawodowej. Jeśli chcesz rozpocząć własną działalność, skorzystanie ze wsparcia może okazać się kluczowe. Środki są dostępne na działania od najmniejszych form opieki nad dziećmi do lat trzech, tzw. dziennego opiekuna lub niani, oraz na projekty z większym rozmachem jak żłobek, czy przedszkole. Możesz więc stworzyć miejsce maksymalnie dla pięciu maluchów albo dla większej ilości dzieci.

Szczegółowych wiadomości warto zasięgać w swojej gminie, ale jest kilka uniwersalnych zasad, o których warto pamiętać.

ZAPOTRZEBOWANIE

Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania warto zorientować się, czy w Twoim regionie klubik malucha, czy przedszkole jest potrzebne.

PROGRAMY REGIONALNE

Kiedy uznasz, że znajdziesz z łatwością chętnych do skorzystania z Twojego pomysłu rozejrzyj się w Urzędzie Gminy za dotacjami, ponieważ są one dostępne w programach regionalnych. Wsparcie dla żłobków zazwyczaj umiejscawia się w programach wspierających powrót młodych mam do pracy, a dotacje dla przedszkoli traktowane są jako wsparcie edukacji. Każdy region ma swoje priorytety, a program określone warunki, zatem szczegóły wymagają dokładnej lektury i konsultacji w urzędzie.

WŁASNA DZIAŁALNOŚĆ

Prowadzenia własnej działalności to podstawowy wymóg, by otrzymać dofinansowanie. Może być to także inny podmiot, który posiada prawną moc, jak, np. fundacja.

ŚRODKI

Dofinansowanie może pokryć takie wydatki jak:

  • Zakup mebli, zabawek i innych potrzebnych sprzętów.
  • Dostosowanie placówki do potrzeb dzieci, w tym dla dzieci z niepełnosprawnościami.
  • Poszerzenie oferty edukacyjnej, np. kurs języka angielskiego.
  • Bieżące finansowanie nowo utworzonych miejsc, które trwa dwa lata lub rok.

TERMINY

Nowa placówka dla dzieci, zgodnie z wymogami tego typu projektów, musi wykazać działanie przez minimum dwa lata po zakończeniu realizacji projektu.

Powrót do pracy po czasie spędzonym z dziećmi nie jest najłatwiejszym momentem w życiu. Jednak wychowanie dzieci uczy nas zarówno cierpliwości, jak i daje czas na refleksję, pozwala przewartościować swoje priorytety. Jeśli uznasz, że dobrym rozwiązaniem na powrót do pracy jest bycie nianią lub założenie klubiku dla dzieci, sięgnij po dotacje, które pomogą Ci w realizacji nowej drogi życia.

POROZMAWIAJMY NA FORUM >>

ZOBACZ TAKŻE:

Zmiany w prawie pracy dla kobiet w ciąży – kobiety karmiące stracą >>

Praca w ciąży – SPRAWDZONE PORADY >>

Jak połączyć życie rodzinne z pracą? - PORADY EKSPERTA >>

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Oj, chyba nie jest to takie łatwe.. trzeba ścieżkę wydeptać, warunki spełniać.. Choć może się udać.