Grypa jest chorobą zakaźną, a jej objawy raczej ciężko pomylić z przeziębieniem. Pojawiają się dość nagle i równie szybko postępują. Jakie są objawy grypy i co na nią zastosować?
Grypa: jak się objawia?
Ta zakaźna choroba o charakterze sezonowym, atakuje drogi oddechowe i przenosi się drogą kropelkową. Do zakażenia przyczyniają się wirusy grypy typu A, typu B i typu C. Wirusy grypy A są najbardziej zakaźne, natomiast wirusy typu B atakują – w przeciwieństwie do wirusów grypy typu A, jedynie ludzi. Grypa typu C w większości przebiega bezobjawowo lub skąpo objawowo.
Objawy grypy zaczynają się nagle – pojawia się silny ból głowy, bóle kostno-mięśniowo-stawowe, gorączka 39 stopni i więcej. Charakterystyczne jest mocne osłabienie, dreszcze. Do tych ogólnych objawów grypy po jakimś czasie dochodzą objawy miejscowe grypy, czyli kaszel, ból gardła itp.
Leczenie grypy: co na grypę?
Lekarze zalecają, aby w przypadku podejrzenia grypy nie zwlekać z wizytą u lekarza. Co na grypę? Często pomocne na grypę może się okazać zastosowanie leków przeciwwirusowych, które najlepiej działają podane w pierwszej-drugiej dobie od wystąpienia objawów grypy. Przed ich zastosowaniem warto również wykonać test (wymaz z nosa), który pokaże nam, jaki wariant grypy nas zaatakował. W dalszym etapie stosuje się leczenie objawowe grypy - przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i wzmacniające organizm.
Jakie powikłania mogą wystąpić po grypie?
Pamiętajmy też, że z grypą warto poleżeć i odpocząć, bo próba jej przechodzenia może skończyć się dłuższym leczeniem i wystąpieniem powikłań. Dlatego nawet już po ustąpieniu objawów grypy, gdy jesteśmy jeszcze osłabieni, warto zostać kilka dni w domu, żeby organizm odbudował swoje siły obronne.
Jakie powikłania mogą wystąpić po grypie? Należą do nich zapalenie oskrzeli, płuc a nawet zapalenie mięśnia sercowego. Podatne na nie są zwłaszcza małe dzieci, czy osoby starsze, a także o obniżonej odporności.