Opublikowany przez: Kasia P. 2014-12-08 09:27:57
SAPKA CZY KATAR?
Najłatwiejszą metodą na rozróżnienie sapki – czyli niegroźnej i przejściowej niedyspozycji malca, z katarem, który może być sygnałem poważniejszej infekcji, jest naturalnie test piersi. Różnica między katarem, a zwykłą sapką jest z reguły taka, że dziecko mające tylko sapkę może swobodnie ssać pierś, podczas gdy dziecku z katarem ta czynność sprawia trudności. Dziecko z katarem ma niedrożny nosek z którego wydziela się śluz jak u osoby dorosłej, dodatkowo kicha. Takie dziecko traci apetyt, ponieważ podczas ssania piersi nie ma praktycznie jak oddychać. Należy je więc karmić trochę częściej i to zaraz po oczyszczeniu noska z wydzieliny. Kłopoty z oddychaniem odbijają się na całym samopoczuciu dziecka. Niemowlę źle sypia, jest markotne i płaczliwe. Sapka natomiast sprawia jedynie, że dziecko głośno oddycha, ale przez jego nosek powietrze przepływa swobodnie.
PRZYCZYNY ZŁEGO ODDYCHANIA
Przyczyn niedrożnego oddechu może być całkiem sporo i nie wszystkie da się od razu wykluczyć. Musisz przyzwyczaić się, że w pielęgnacji Twojego dziecka bardzo ważna jest obserwacja i notowanie poszczególnych dziwnych reakcji, czy zachowań. Pierwszą z przyczyn sapki może być po prostu śluz , który u noworodka jest pozostałością po płynie owodniowym. Po 2-3 dniach po narodzinach nosek zwykle sam się udrażnia. Po drugie przyczyną może być tzw. ulewanie. Cześć mleka która się dziecku odbija, może nie wracać przez usta i utrudniać oddychanie nosem. Kolejną przyczyną jest suche powietrze, dlatego tak ważne jest dbanie o odpowiednie warunki w pokoju maluszka. Najgorszą z przyczyn, nie tak łatwą do wykrycia jest możliwość alergii. Alergia może się pojawić między trzecim tygodniem, a trzecim miesiącem życia. Zwykle towarzyszą jej dodatkowe objawy dziecko ma wysypkę, biegunkę, słabo przybiera na wadze i częściej płacze.
LECZENIE NIEDROŻNOŚCI
Jest kilka metod, które można wykorzystać w udrożnianiu noska dziecka:
SÓL FIZJOLOGICZNA – jej kilka kropel pomaga rozcieńczyć wydzielinę w nosie,
ODPOWIEDNIA POZYCJA – kładzenie, oczywiście pod kontrolą dziecka na brzuszku, lub noszenie go w pozycji ze zwrócona twarzą ku podłodze,
ASPIRATOR LUB GUMOWA GRUSZKA – pomagają w oczyszczaniu noska, ważne żeby robić to delikatnie
NEBULIZATOR – zadba o odpowiednią wilgotność powietrza, jest to urządzenie służące do rozpylania soli morskiej w powietrzu
PEDIATRA – kiedy dziecko jest silnie zakatarzone, koniecznie się do niego udaj
Pamiętajmy, że wizyta u pediatry przy silnym katarze jest niezwykle istotne. Lekarz może przepisać odpowiednie krople do nosa dla dziecka. Nie można ich pod żadnym pozorem stosować na własna rękę, a już na pewno zabronione jest podawanie dziecku kropel dla osoby dorosłej. Jeśli po wizycie u lekarza do kataru dochodzą pozostałe objawy przeziębienia, tzn. że infekcja się niestety rozwija i musicie skonsultować się z pediatrą ponownie.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2014.12.08 20:09
Nie wiedziałam co to sapka.. moje dzieciaki nigdy nie miały.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.