Rodzic przy szpitalnym łóżku – jakie masz prawa? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Rodzic przy szpitalnym łóżku – jakie masz prawa?

Rodzic przy szpitalnym łóżku – jakie masz prawa?

Autor zdjęcia/źródło: Opieka nad chorym dzieckiem@flikr/colleen

Opieka nad chorym dzieckiem w szpitalu to duże emocje i stres zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Martwią się oni o jego stan zdrowia, ale również obawiają się, jak szpitalny personel zaopiekuje się dzieckiem podczas jego hospitalizacji.

Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, jakie prawa przysługują im i ich pociechom znajdującym się w szpitalu. Otóż zapewnia je ustawa o prawach pacjenta oraz Europejska Karta Praw Pacjenta. Powinnaś  poznać wszystkie prawne ustalenia na ten temat i domagać się egzekwowania ich przez placówki, z którymi masz do czynienia.

Europejska Karta Praw Pacjenta

Według europejskich ustaleń opieka nad  chorym dzieckiem przysługuje ci cały czas i masz prawo pozostawać z nim w szpitalu  oraz być obecna przy wszystkich udzielanych dziecku świadczeniach zdrowotnych, jak na przykład stresujące dla  niego pobieranie krwi. Jak już wielokrotnie sprawdzono, obecność rodzica wpływa pozytywnie na malucha. Jest on spokojniejszy, łatwiej poddaje się zabiegom i współpracuje przy leczeniu. Choć większość placówek w Polsce respektuje prawo pobytu rodzica w szpitalu, niektóre jednak cały czas odmawiają go rodzicom. Nie ma też do tej pory żadnych regulacji  co do tego, jak powinno wyglądać pozostawanie opiekuna na noc. Wielu rodziców spędza noc przy dziecku siedząc całą noc na krześle.
Masz także prawo do wszystkich informacji dotyczących zdrowia dziecka. Lekarz ma obowiązek powiedzieć ci na co dziecko choruje i jak będzie leczone, a także, jakie są konsekwencje leczenia bądź odstąpienia od niego. Jak będzie wyglądało planowane badanie lub zabieg.  Ma on obowiązek pokazania ci dokumentacji choroby dziecka oraz pozwolenie na skserowanie jej  za  twoje pieniądze na  twój użytek.

 Opieka nad chorym dzieckiem w szpitalu - przygotuj się do tego

  • Przede wszystkim  przygotuj rzeczy dla dziecka i siebie. Spakuj piżamkę, klapki, przybory toaletowe, ulubione maskotki, poduszkę lub kocyk oraz zabawki  i  książeczki.  W przypadku malucha weź zapas ubranek na zmianę, pieluch, napojów, mleka i słoiczków, które jada, kaszki, butelki i inne potrzebne akcesoria. Zabierz dla siebie wygodne ubranie, np. dres czy legginsy. Będziesz spać w małej salce z  chorymi dziećmi i ich rodzicami, niekoniecznie tej samej płci.
  • Starszemu dziecku na pewno przyda się laptop. Wypełni mu nudny szpitalny czas, a dla ciebie będzie przydatnym źródłem informacji.
  • Dowiedz się, gdzie jest najbliższa łazienka i kuchnia do przygotowywania posiłków. Czy jest tam lodówka,  kuchenka lub mikrofala. Zaopatrz się we własne sztućce, kubek i talerzyki, bo szpital ci tego nie zapewni.
  • Weź ze sobą kawę, herbatę, śmietankę, cukier, napoje i dania domowe łatwe do podgrzania w mikrofali.
  • Zabierz ze sobą śpiwór i karimatę. Niestety w większości polskich szpitali nie ma dla  rodziców dostępnych łóżek. 
  • Zorganizuj  dla dziecka posiłki wspomagające. Ze względu na dziwne szpitalne pory posiłków (wydawanie kolacji o godzinie 17), a także na ich niewielkie walory smakowe.  Warto poprosić o pomoc partnera lub dziadków, jeśli mieszkają niedaleko szpitala.
  • Pomoc w opiece nad chorym dzieckiem to dobry pomysł. Podczas, gdy starsze rodzeństwo, partner lub dziadkowie przyjdą do chorego dziecka z wizytą, masz szansę  trochę odpocząć od szpitalnego życia.

Szpitalne życie

Dzieci, które nie muszą leżeć w łóżkach i gdy nie ma ku temu przeciwwskazań lekarza, mogą korzystać ze szpitalnej sali zabaw. Gdy pobyt w szpitalu znacznie się przedłuża, dziecko ma możliwość kontynuowania nauki w szpitalnej szkole. Jednak zdarza się, że dziecko nie może opuszczać swojego oddziału i kontaktować się z dziećmi na sali zabaw. Wtedy powinnaś  zapewnić mu wszystko czego potrzebuje i jest to możliwe w zasięgu szpitalnego łóżka.

Kontakt z lekarzami

Najważniejszą osobą dla ciebie na oddziale jest lekarz prowadzący, więc musisz już pierwszego dnia wiedzieć, jak się nazywa. Tylko on będzie udzielał informacji o stanie zdrowia małego pacjenta, badaniach, ich wynikach i dalszym leczeniu. Jest to osoba najbardziej zorientowana w historii choroby twojego dziecka, więc wszelkie pytania powinnaś do niego kierować. Także podejmuje on decyzje  o ewentualnej diecie, dodatkowych badaniach czy przepustce, o ile jest ona możliwa.

Jak opanować stres u siebie i dziecka?

  • Jeśli jesteś zdenerwowana całą sytuacją, stanem zdrowia dziecka i atmosferą szpitalnego życia, do rozmowy z lekarzem weź bliską osobę, która jest bardziej opanowana od ciebie.
  • Dowiedz się od lekarza, jak powinnaś powiedzieć dziecku o przyczynie jego pobytu w szpitalu. Ważne jest, abyś podała mu prawdziwe informacje na miarę jego wieku. Jeżeli nie czujesz się pewnie, poproś lekarza o pomoc w wytłumaczeniu dziecku tego, co się z nim dzieje.
  • Towarzysz dziecku podczas zabiegów i pamiętaj, że obok braku informacji, kolejnym stresującym czynnikiem jest poczucie izolacji i samotność.
  • Gdy widzisz u dziecka zbyt duże emocje związane z chorobą, poproś lekarza o konsultacje z psychologiem. Pamiętaj, że stres znacznie spowalnia proces zdrowienia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Pobyt w szpitalu oczami dziecka z perspektywy czasu.>>

Jak ułatwić dziecku pobyt w szpitalu?>>

 

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Gdy ostatnio byliśmy w szpitalu ja jako rodzic dostałam rozkładane krzesełko, koc i poduszkę. Mizerne to wszystko ale zawsze lepsze niż spanie na krzesełku.