Rodzaje testów ciążowych domowych i laboratoryjnych - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Rodzaje testów ciążowych domowych i laboratoryjnych

Rodzaje testów ciążowych domowych i laboratoryjnych

Autor zdjęcia/źródło: Rodzaje testów ciążowych domowych @ phduet/freepik.com

Gdy podejrzewasz, że możesz być w ciąży chciałabyś od razu mieć pewność: tak czy nie. Twoje wątpliwości może rozwiać zrobienie testu ciążowego. Jednak dostępne rodzaje testów ciążowych domowych i laboratoryjnych są tak liczne, że nie wiesz na który się zdecydować? Podpowiadamy!

Działanie testów ciążowych opiera się na wykryciu podwyższonego poziomu hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej) w moczu lub krwi przyszłej mamy. Po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy tworzące się łożysko zaczyna produkować hCG w dużej ilości. Dodatkowo poziom tego hormonu w początkowym okresie ciąży stale wzrasta dzięki czemu czuły test ciążowy może określić również wiek ciąży.

Obecnie istnieją różne rodzaje testów ciążowych domowych, które w łatwy sposób pozwalają na wykrycie ciąży nawet na kilka dni przed spodziewaną miesiączką. Ich czułość wynosi 10mIU/ml lub 25mlU/ml. Testy laboratoryjne są jeszcze szybsze. Ich czułość to >1 mIU/ml co oznacza, że mogą wykryć ciążę już 48 godzin po zapłodnieniu.

Rodzaje testów ciążowych

Testy ciążowe dzielimy na laboratoryjne i domowe. Testy laboratoryjne są skuteczniejsze od domowych. Mogą one wykryć ciążę już po tygodniu od zapłodnienia, czyli tydzień przed spodziewaną miesiączką. Testy laboratoryjne można wykonać z krwi lub moczu. Test z krwi pozwala również określić dokładny poziom hormonu hCG, dzięki czemu możliwe jest określenie wieku ciąży. Jednak to zwykle po testy domowe sięgamy w pierwszej kolejności. Są one tanie i dostępne w każdej aptece i większości drogerii. Ich skuteczność również jest bardzo wysoka o ile zostaną prawidłowo wykonane>>. Domowy test ciążowy najlepiej jest zrobić w dniu spodziewanej miesiączki.

Rodzaje testów ciążowych domowych

Domowy test ciążowy sprawdza stężenie hormonu hCG w moczu. Jest on więc bardzo łatwy i szybki do wykonania. Wystarczy w odpowiedni sposób umieścić próbkę moczu na teście i po kilku sekundach odczytać wynik. Jeśli będzie to jedna kreska (kontrolna)-  wynik testu jest negatywny, jeśli dwie – pozytywny. Testy dzielą się więc na:

  • strumieniowe – końcówkę testu umieść pod strumieniem moczu,
  • płytkowe – mocz zbierz do pojemnika, a następnie dołączoną do testu pipetą umieść 2 krople w polu kontrolnym,
  • paskowe – mocz zbierz do pojemnika, a następnie zanurz w nim pasek testu,
  • cyfrowe – działa tak samo jak test strumieniowy, a różni się tylko tym, że wynik widoczny jest na cyfrowym wyświetlaczu. Jego odczyt jest jeszcze prostszy niż w przypadku tradycyjnego testu. Zwykle jest to minus – brak ciąży lub plus – ciąża, mogą to być też emotikony: uśmiechnięta buźka oznacza ciążę, smutna – jej brak.

Rodzaje testów ciążowych – zasady użytkowania

  • Test umieść na płaskiej, suchej powierzchni.
  • Przed wykonaniem sprawdź termin ważności testu. Nie używaj przeterminowanych testów, bo ich wynik będzie fałszywy.
  • Testy są jednorazowe. Do ponownego wykonania testu użyj nowego produktu.
  • Do zebrania moczu użyj sterylnego pojemnika, który kupisz w aptece.
  • Do wykonania testu użyj porannego moczu, wtedy poziom hCG jest najwyższy. Pomiń początkowych kilka kropli moczu, a pobierz ten ze środkowego strumienia.
  • Wynik testu sprawdzaj po ok. 3-5 minutach. Po 30 minutach od wykonania testu wynik jest już nieważny.
  • Jeśli wynik testu jest pozytywny udaj się do lekarza.
  • Jeśli wynik jest negatywny, a miesiączka nadal się nie pojawia po kilku dniach powtórz test.
  • Jeśli na teście nie pojawiła się kreska kontrolna, ale kreska określająca ciążę jest widoczna zrób nowy test.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Zajście w ciążę podczas okresu – czy jest możliwe?>>