Rak szyjki macicy: najważniejsza jest profilaktyka. Tydzień z #pinklipschallenge - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Rak szyjki macicy: najważniejsza jest profilaktyka. Tydzień z #pinklipschallenge

Rak szyjki macicy: najważniejsza jest profilaktyka. Tydzień z #pinklipschallenge

Autor zdjęcia/źródło: Rak szyjki macicy, Pink Lips @pixabay

Rak szyjki macicy jest chorobą, która dotyczy ponad 1,5 miliona kobiet na świecie, z czego w Polsce codziennie o chorobie dowiaduje się 10 Polek, z których 5 umiera!! W dniach 21-27 stycznia obchodzimy Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Znasz #pinklipschallenge?

Nowotwór szyjki macicy najczęściej jest wykrywany gdy jest już w zaawansowanym stadium i leczenie jest bardzo trudne. Natomiast wcześnie wykryty – w fazie przedinwazyjnej – daje bardzo dobre rokowania do całkowitego wyleczenia. Dlatego od wielu lat, lekarze podkreślają jak wielkie znaczenie ma świadomość kobiet i badania kontrolne.

Rak szyjki macicy: po pierwsze profilaktyka

Polska od wielu lat znajduje się, niestety, na jednym z pierwszych miejsc w Europie pod względem zachorowalności na ten nowotwór. Powodem takiej sytuacji jest:

  • niska świadomość na temat czynników wpływających na powstawanie choroby

  • brak regularnie przeprowadzanych badań profilaktycznych, w tym cytologii

  • zakażenie wirusem HPV

  • wcześnie rozpoczęte współżycie płciowe

  • wielu partnerów

  • duża liczba porodów

  • palenie tytoniu

  • niski status ekonomiczny

Dlaczego regularne badania profilaktyczne są tak ważne? Ten nowotwór we wczesnej postaci nie daje żadnych objawów. Dlatego kobiety, które rzadko pojawiają się gabinecie ginekologa, nie korzystają z cytologicznych badań przesiewowych narażają się na zbyt późne wykrycie choroby, często dopiero w stadium, które jest trudne do wyleczenia.

Cytologia i szczepienie ochronne: dwa skuteczne sposoby na unikniecie raka szyjki macicy

Cytologia jest bezbolesnym badanie, które można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym. Polega na pobraniu SPECJALNĄ SZCZOTECZKĄ komórek z tarczy i szyjki macicy. Następnie w laboratorium wykonuje się rozmaz. Jeśli wynik nie jest prawidłowy kobieta powinna poddać się badaniu kolposkopowemu i ewentualnie biopsji.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca każdej kobiecie, która ukończyła 25 rok życia wykonanie raz do roku badania cytologicznego.

Jeśli rozpoczęcie współżycia było wczesne, kobieta powinna wykonać pierwszą cytologię nie później niż w ciągu trzech lat od inicjacji seksualnej.

Szczepionka zabezpiecza przed zarażeniem się wirusem HPV podczas stosunku płciowego bez zabezpieczenia, korzystają z przyborów higienicznych lub bielizny osoby chorej. Szczepienie jest najbardziej skuteczne, gdy dotyczy dziewczynek w wieku 9-15 lat oraz młodych kobiet w wieku 16-26 lat, jednak najlepiej zanim rozpoczęły współżycie.

Ważne: szczepienie nie zwalnia z regularnego badania cytologicznego

#pinklipschallenge, czyli zdjęcie z różowymi ustami z przesłaniem

W ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy pojawiła się kampania w mediach społecznościowych przypominająca o profilaktyce tej choroby. Wystarczy, że umieścisz swoje zdjęcie z pomalowanymi na różowo ustami oznaczone hashtagiem #pinklipschallenge i napiszesz kilka słów, dlaczego to robisz, a być może uratujesz zdrowie lub życie innej kobiecie. Myślimy, że warto!