Przygotowujemy przyjęcie komunijne - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Przygotowujemy przyjęcie komunijne

Przygotowujemy przyjęcie komunijne

Autor zdjęcia/źródło: Menu na komunię - krem z pomidorów

Pierwsza Komunia Święta to przede wszystkim wydarzenie religijne i duchowe, ale również okazja do spotkania w gronie rodziny i przyjaciół. Jaki poczęstunek przygotować dla gości? Gdzie go podać i jakie dekoracje będą odpowiednie na tę okazję?

Z okazji Pierwszej Komunii możemy oczywiście urządzić przyjęcie w restauracji i wiele osób tak właśnie robi. Ale mamy wtedy ograniczony wpływ na menu – najczęściej możemy wybrać potrawy tylko z kilku propozycji lokalu, w którym przyjęcie ma się odbyć. Może więc lepiej zaprosić gości do domu, pod warunkiem że mamy w nim odpowiednio dużo miejsca? Wtedy menu będzie zależało wyłącznie od nas. Jeśli organizujemy poczęstunek w domu, warto pięknie udekorować wnętrze, aby podkreślić wyjątkowość uroczystości. Odpowiednimi kolorami będą biel oraz pastelowe odcienie zieleni, błękitu i różu. Najważniejszym elementem aranżacji jest stół, przy którym zasiądą goście do uroczystego obiadu po Mszy św. Rozłóżmy na nim biały obrus i postawmy małe bukiety świeżych kwiatów.

Menu na przyjęciu komunijnym

Niecodzienna okazja wymaga specjalnego menu. Podajmy więc coś innego niż klasyczny rosół i kotlety schabowe, na przykład krem z grzybów z groszkiem ptysiowym lub lekki krem z pomidorów z grzankami. Przepis jest bardzo prosty:

Lekki krem z pomidorów

Składniki:

2 kg pomidorów (ok. 12 sztuk)

6 szklanek wywaru z warzyw

3 ząbki czosnku

1 cebula

3 łyżki oliwy z oliwek

sól, czarny pieprz, suszone oregano

½ pęczka świeżej bazylii

groszek ptysiowy

Jak przyrządzić:

  1. Cebulę i czosnek obierz, drobno posiekaj, wrzuć na rozgrzaną oliwę i smaż 2-3 minuty, aż się zeszklą.
  2. Pomidory natnij na krzyż, zalej wrzątkiem na 2-3 minuty, a następnie obierz ze skórki i pokrój na małe kawałki.
  3. Zagotuj wywar, dodaj cebulę z czosnkiem i pomidory.
  4. Gotuj na małym ogniu 10-15 minut, a następnie zmiksuj i dopraw do smaku solą, pieprzem i oregano.
  5. Krem rozlej na talerze, dodaj listki bazylii oraz groszek ptysiowy.

Porada: Możesz dodatkowo zagęścić krem z pomidorów bananem. Pamiętaj jednak wówczas o dodaniu pikantnych przypraw: chili, tabasco.

Jako danie główne doskonale sprawdzą się roladki z polędwicy wołowej lub pieczona ryba. Wszystkie te potrawy możemy przygotować wcześniej i w odpowiednim chwili podgrzać. Komunijne przyjęcie nie może się obyć bez tortu – białego, na przykład śmietankowego, z dodatkiem świeżych owoców. Wszystkie potrzebne składniki, między innymi świeże owoce i warzywa, dostaniemy w sklepach sieci Netto. Warto zwrócić również uwagę na Półkę Zdrowia, gdzie znajdziemy produkty pełnoziarniste, bezcukrowe i bezglutenowe.

Przy szwedzkim stole

Gdy nie mamy miejsca, aby usadzić wszystkich zaproszonych przy stole, zaproponujmy im poczęstunek przy szwedzkim stole, a na nim ustawmy w osobnych naczyniach produkty, z których goście skomponują sobie zawartość swoich talerzy. Jest to również doskonałe rozwiązanie, gdy nie znamy upodobań kulinarnych wszystkich zaproszonych lub są wśród nich osoby na specjalnej diecie: alergicy, wegetarianie lub weganie. Na szwedzkim stole mogą się znaleźć sery (pleśniowy, żółty, mozzarella, kozi, wegański), wędliny (szynka, kiełbasa, pieczone mięso pokrojone w plasterki, paski lub kostkę, a dla wegetarian i wegan tofu, zamiast wędlin), ryby i owoce morza ( wędzony łosoś, małże, śledzie, kawałki pieczonej ryby), warzywa (pomidorki koktajlowe, plasterki świeżego ogórka, oliwki), świeże owoce (banany, jabłka, mandarynki, gruszki, winogrona, kawałki ananasa lub mango), bakalie (orzechy, rodzynki, migdały, pestki dyni i słonecznika), a jako dodatki grzanki, groszek ptysiowy, gotowany makaron lub ryż. Zaproponujmy także kilka mieszanek sałat oraz sosów do nich: winegret, czosnkowy, tysiąca wysp.

Przyjęcie komunijne w ogrodzie

Jeśli nie zależy nam na formalnej atmosferze, możemy dla naszych gości przygotować poczęstunek w ogrodzie i podawać potrawy z grilla. Ponieważ wśród gości będą również dzieci, zrezygnujmy z typowej w takich sytuacjach kiełbasy czy karkówki. Możemy zamiast nich podać grillowaną pierś kurczaka z papryką.

Na grillu można przygotować również desery, na przykład owoce z rusztu. Nadają się do tego niemal wszystkie owoce, nawet jagody i borówki – wystarczy ułożyć je na specjalnych tackach lub zawinąć w kawałki folii aluminiowej. Przed grillowaniem można je skropić miodem oraz sokiem z cytryny lub posypać brązowym cukrem i cynamonem.

Pierwsza Komunia Święta to niezwykłe wydarzenie w życiu dziecka. Warto podkreślić jego wyjątkowy charakter również potrawami, jakie podamy zaproszonym gościom.