Problemy ze snem. Jak je pokonać? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Problemy ze snem. Jak je pokonać?

Problemy ze snem. Jak je pokonać?

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

Coraz więcej osób zmaga się z problemami ze snem. Bezsenność dotyka ogromnej części społeczeństwa i cierpią na nią coraz młodsi ludzie. Winny jest stres, nadmiar bodźców, niemożność zrelaksowania się, wyciszenia. Otoczeni elektroniką i pod ciągłym napięciem nie umiemy już całkowicie się wyłączyć. Jak sobie radzić z bezsennością i poprawić komfort życia? Podpowiadamy.

Skąd ten problem?

Zaburzenia snu stają coraz powszechniejsze. Skarżą się na nie zarówno seniorzy, jak i ludzie młodzi, a nawet dzieci. Niestety – winny jest często nasz tryb życia. Każdego dnia zmagamy się ze stresem, z którym nie potrafi sobie radzić. Problemy dusimy w sobie, zamiast rozmawiać o nich i, tym samym, pokonywać je. Do tego nieustannie właściwie korzystamy ze sprzętów elektronicznych, które ciągle pobudzają nasz mózg do pracy. Najpierw spędzamy osiem godzin w biurze przed ekranem komputera, a potem, wieczorem, leżymy z telefonem, oglądając przy okazji serial w telewizji. Wszystko to sprawia, że później nie możemy zasnąć. Nic dziwnego – wpatrując się ciągle w migające na ekranie obrazki, nie dajemy mózgowi szans na wyciszenie. A ono jest do głębokiego snu niezbędne.

Jedzmy z umiarem

Są na szczęście sposoby na to, by pomóc sobie przy bezsenności. Zacznijmy od podstaw. Po pierwsze – ostatni posiłek spożywajmy przynajmniej dwie godziny przed snem. Niestrawiony pokarm zalega w żołądku, utrudniając nam nocny wypoczynek. Częściej się więc budzimy, uskarżamy na bóle brzucha i problemy z układem pokarmowym. Nie jedzmy więc na noc, bezpośrednio przed położeniem się do łóżka i nie wstawajmy w nocy, by przekąsić coś z lodówki.

Ograniczamy elektronikę

Druga zasada zdrowego, nocnego snu to ograniczenie korzystania z urządzeń elektronicznych. Minimum godzinę przed planowanym pójściem spać wyłączmy telewizor, odłóżmy telefon i komputer. Spróbujmy się wyciszyć. Pomedytujmy, oddajmy się marzeniom lub powspominajmy miłe chwile. Warto robić krótkie podsumowanie dnia i szybki plan na kolejny ranek – tak, by ze spokojną głową kłaść się do łóżka.

Sypialnia na medal

Bardzo istotne jest też odpowiednie przygotowanie sypialni. To miejsce relaksu i wypoczynku – zadbajmy o to, by tak wyglądało. Zainwestujmy w wysokiej jakości poduszkę i kołdrę. Jeśli zmagamy się z nadmiernym stresem, powinniśmy wypróbować kołdrę obciążeniową, która ułatwia wyciszenie się. Sypialnia powinna być regularnie wietrzona. Idealna temperatura do spania to między 16 a 19 stopni Celsjusza.

Melatonina na sen

W razie przedłużających się problemów ze snem warto wypróbować Melatoninę. Melatonina to hormon regulujący nasz sen i odpowiadający za wyciszenie. Odgrywa bardzo istotną rolę w regulowanie naturalnego rytmu dobowego. Organizm nocą wytwarza jej więcej, w dzień zaś mniej – tak, byśmy mogli i czuwać, i dobrze się wysypiać. Jeśli zmagamy się z bezsennością, sięgnijmy po Melatoninę lek. Wybierajmy sprawdzone, przebadane produkty tworzone zgodnie ze standardami. Tak, by leczenie bezsenności było skuteczne i bezpieczne.