Pozwalacie dzieciom pluskać się w fontannach? NIE róbcie tego! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Pozwalacie dzieciom pluskać się w fontannach? NIE róbcie tego!

Pozwalacie dzieciom pluskać się w fontannach? NIE róbcie tego!

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Charlie Hammond on Unsplash

Co roku możemy zobaczyć radosne dzieci pluskające się w miejskich fontannach. GIS wyjaśnia, czemu jest to zły pomysł.

Widok dzieci pluskających się, albo wręcz czasem kąpiących w miejskich fontannach w letnie dni, nie należy do rzadkości. Jednak rodzice powinni pamiętać, że nie jest to najbezpieczniejszy dla maluchów sposób na ochłodę i może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Fontanny – kąpiel w nich jest złym pomysłem

W gorące letnie dni, które nadchodzą, kąpiel w fontannie może być nie lada atrakcją dla dzieci. Dzieci w ten sposób się ochłodzą, a przy tym świetnie bawią. Rodzice powinni yć jednak uważni w tej kwestii, ponieważ fontanny stanowią zamknięty obieg wody, a co za tym idzie mogą być siedliskiem bardzo wielu bakterii i grzybów. Zdarza się także, że z wody w fontannie korzystają zwierzęta (ptaki, psy), a także na przykład osoby bezdomne, które dokonują w niej toalety. Pamiętajmy, że jest miejsce ogólnodostępne, a dla ochłody dziecka lepiej będzie skorzystać z basenu miejskiego lub innego otwartego zbiornika z wodą. Bezpieczniejszym wyjściem może być również zabawa w kurtynach wodnych.

Co roku Sanepid ostrzega też, że woda w fontannie mimo, że wygląda na czystą, taka nie jest. Mogą się w niej znajdować bakterie salmonelli, kałowe i coli, jaja i larwy pasożytów.

Jakie skutki zdrowotne mogą mieć kąpiele w fontannie?

Okazuje się, że niewinne pluskanie latem może mieć dość poważne skutki zdrowotne dla dziecka. Jak czytamy na profilu GIS, woda z fontanny może powodować:

  • Schorzenia dróg oddechowych
  • Zapalenia spojówek
  • Zakażenia gronkowcem lub paciorkowcami
  • Reakcje alergiczne – na przykład wysypka
  • Infekcje dróg moczowych i pęcherza
  • Grzybice stóp i choroby skóry

CZYTAJ TEŻ >> Komar tygrysi w Europie - RODZICE uważajcie!