Obecnie na poród przez cesarskie cięcie decyduje się wiele kobiet. Częstym powodem takiej decyzji jest strach przed bólami porodowymi oraz obawa przed nacinaniem lub rozerwaniem krocza. Jednak lekarskie wskazanie do wykonania cesarki to: nieprawidłowe ułożenie płodu, przodujące łożysko a także nieprawidłowa budowa macicy, wady wzroku i serca, astma, choroby nerek oraz cukrzyca. Może być ona wykonana także w przypadku zaistnienia nagłej sytuacji jak zanik tętna dziecka w trakcie akcji porodowej, nieprawidłowo przebiegający poród czy stan przedrzucawkowy matki.
Zobacz także: Blizny po CC albo ranach? To nie musi być kłopot!>>
Jak przebiega poród przez cesarskie cięcie
- Planowane cesarskie cięcie zaczyna się od ustalenia terminu operacji.
- Dzień przed operacją musisz się do niej zacząć przygotowywać.
- Przynajmniej na sześć godzin przed zabiegiem nie możesz jeść ani pić. Wypełniony treścią pokarmową żołądek utrudnia bowiem przeprowadzenie cięcia. Zawęża pole widzenia i niesie ryzyko cofnięcia się pokarmu z żołądka do przełyku.
- Aby uniknąć nieprzyjemnego golenia wzgórka łonowego w szpitalu, zrób to w domowej łazience. Jeśli ruchy utrudnia ci duży brzuch, o pomoc w depilacji możesz poprosić swojego partnera.
- Po przybyciu do szpitala, gdy wiadomo, że czeka cię cesarka, pielęgniarka zakłada cewnik do pęcherza moczowego, by kontrolować wydzielanie moczu przez organizm. W celu zabezpieczenia przed infekcją podczas operacji dostaniesz antybiotyk.
- Pielęgniarka zakłada na rękę wenflon, abyś mogła przez niego dostawać wodę i potrzebne leki.
- Gdy znajdziesz już się na sali operacyjnej, przechodzisz pod opiekę anestezjologa, który cię znieczuli. Na twojej klatce piersiowej zostanie umieszczony parawanik, abyś nie widziała, jak lekarze cię operują.
- Lekarze przecinają powłoki twojego brzucha i wyjmują dzidziusia wprost z twojego łona.
- Dzieckiem zajmuje się neonatolog, który bada jego stan zdrowia i przydziela mu punkty w skali Apgar.
- Po usunięciu łożyska i zszyciu rany operacja jest zakończona.
- Po cesarskim cięciu w pierwszych godzinach konieczne jest cewnikowanie, nawadnianie organizmu poprzez kroplówki oraz przyjmowanie antybiotyków.
Po porodzie
Okres rekonwalescencji po cesarskim cięciu jest nieco dłuższy niż przy porodzie naturalnym. Mama z dzieckiem wraca do domu po pięciu dniach, a rana po cięciu goi się przez kilka tygodni. Może jednak pobolewać do paru miesięcy. Dzidziuś urodzony przez cesarskie cięcie nie ma na buźce najmniejszego śladu wysiłku, a jego główka ma idealny kształt. Z kolei maluch urodzony w sposób naturalny walczy w trakcie porodu jak mały siłacz. Przeciskając się przez kanał rodny może nabawić się różnych urazów jak małe krwiaczki czy pęknięte naczynka na twarzy. Jego główka podczas przedostawania się przez drogi rodne często się wydłuża i przybiera kształt stożka. Wszystkie defekty szybko jednak znikają i ciało maluszka powraca do normy.
Pierwsze karmienie
Operacja trwa około pół godziny, a już w godzinę po przyjściu na świat maluch może zjeść swój pierwszy posiłek. Gdy przystawisz dzidziusia do piersi, twój organizm otrzyma sygnał, że dziecko już przyszło na świat. Rodzenie w sposób naturalny pobudza laktację natychmiast, w przypadku cesarki musisz ją sama wywołać. Dziecko cierpliwie poczeka na pierwsze krople mleka zwłaszcza jeśli będziesz przytulała je do piersi i pozwolisz mu possać brodawkę. Pamiętaj, zmotywowanej matce cesarskie cięcie nie przeszkodzi w laktacji. Cesarka nie przekreśla karmienia ale je komplikuje.
Dlaczego porod naturalny jest lepszy ?
Rośnie liczba kobiet rodzących przez cesarskie cięcie i w wielu wypadkach wcale nie wynika ono z konieczności medycznej, tylko z życzenia kobiety. Nie możemy tego jednak przyjąć jako zmianę pozytywną. Cesarka nie jest bowiem fizjologiczną formą porodu.
- Przy jego naturalnej formie skurcze macicy są sygnałem oznaczającym nadchodzący poród. Rozpoczyna to złożony biochemiczny proces wydzielania szeregu hormonów odpowiedzialnych za stres płodu. Jest to proces niezbędny, aby dziecko zaadoptowało się do życia poza organizmem matki.
- Druga ważna rzecz to przeciskanie się malucha przez kanał rodny. Podczas drogi jego płuca przygotowują się do podjęcia oddychania. Dzięki temu po urodzeniu pęcherzyki płucne noworodka będą się mogły prawidłowo rozprężyć i wypełnić powietrzem.
- Dzieci, które przyszły na świat w wyniku cesarskiego cięcia, są bardziej narażone na otyłość niż maluchy urodzone naturalnie. Występuje u nich wyższy poziom tłuszczu w wątrobie.
- Poród operacyjny może zaburzać pracę organizmu dziecka. Cesarka hamuje uwalnianie hormonów i enzymów, które wpływają na prawidłową przemianę materii w późniejszym życiu malca. Dziecko nie ma kontaktu z bakteriami obecnymi w kanale rodnym mamy, co wpływa na gorszy metabolizm.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Kolejna ciąża po cesarskim cięciu - kiedy?>>
Ćwiczenia po cesarskim cięciu>>