Połóg jest to czas po ciąży i porodzie, w którym organizm kobiety regeneruje się, a narządy powoli wracają do swojego stanu sprzed ciąży. Trwa do sześciu tygodni i można go podzielić na dwie fazy: wczesny połóg (2 tygodnie) i późny połóg (do 6 tygodni).
Okres połogu powinien być dla mamy czasem spokoju i regeneracji, aby nabrać sił i przyzwyczaić się do nowej roli. Zdarzają się jednak komplikacje w połogu. Ciężkie mogą być pierwsze 2 tygodnie, w czasie których kobieta może jeszcze odczuwać ból macicy, lub tez gojenia się rany po cc. Również krwawienie, które przez pierwsze 2-3 dni będzie intensywne, powinno ustępować wraz ze zmianą koloru krwi – z żywoczerwonej na brązową. W tym czasie macica jeszcze się oczyszcza, dlatego normą będą skrzepy i inne wydzieliny. Zmniejszanie i obkurczanie się macicy (inwolucja) potrwa kilka tygodni, a okres ten powinien przebiegać bez zakłóceń i gorszego samopoczucia.
Połóg komplikacje – kiedy się niepokoić? OBJAWY
Zdarza się jednak, że podczas połogu kobieta może się źle poczuć – zawsze wtedy skonsultować się z lekarzem, bo przyczyny mogą być różne. Połóg- komplikacje mogą sie pojawić nieoczekiwanie, dlatego warto być uważnym między innymi na gorączkę, bóle podbrzusza, nietypowe krwiwienia.
Jakie objawy podczas połogu mogą wskazywać na komplikacje?
- Podwyższona temperatura (pow. 37,5)
- Obfite krwawienia z dróg rodnych, które rozpoczęło się nagle już po ustaniu krwawień poporodowych
- Twardość, bolesność i tkliwość piersi
- Krwawienie z rany po cc lub wydzielina ropna
- Trudność w oddawaniu moczu
- Złe samopoczucie i trudności w oddychaniu oraz duszność
- Obniżenie nastroju, płaczliwość, obojętność
- Bóle w podbrzuszu lub ból nagły
- Nagłe zatrzymanie się krwawienia po porodzie (normalnie powinno ono zanikać i być mniejsze z dnia na dzień)
W przypadku podejrzenia jakichkolwiek komplikacji w połogu po porodzie zawsze możesz się zgłosić na izbę przyjęć w szpitalu w którym rodziłaś lub do swojego ginekologa.
CZYTAJ TEŻ >> Domowe sposoby jak wywołać bezpiecznie poród