Podpisujesz umowę rezerwacyjną? Uważaj na te pułapki! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Podpisujesz umowę rezerwacyjną? Uważaj na te pułapki!

Podpisujesz umowę rezerwacyjną? Uważaj na te pułapki!

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

Zdecydowałaś się kupić mieszkanie od dewelopera? Bardzo możliwe, że w rozmowie z jego pracownikiem padła propozycja podpisania umowy rezerwacyjnej. Mimo że zawarcie tej umowy nie oznacza, że staniesz się właścicielką nieruchomości, to jej treści nie należy lekceważyć.

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy rezerwacyjnej?

Sprawdzenie umowy rezerwacyjnej przed jej podpisaniem to zupełna podstawa. Jakie zapisy powinny wzbudzić Twoją czujność? Regułą jest, że deweloperzy tak konstruują treść umowy rezerwacyjnej, aby wiązała ona przede wszystkim potencjalnego klienta. Sprawdź, czy:

  • deweloper wymaga wniesienia opłaty rezerwacyjnej. To bardzo częsta praktyka. W zależności od polityki prowadzonej przez dewelopera, taka opłata może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Co się stanie, jeżeli się rozmyślisz i zdecydujesz się na inne mieszkanie? Wniesiona opłata najpewniej przepadnie;
  • w projekcie umowy znajduje się zapis, zgodnie z którym deweloper wyłączy mieszkanie ze sprzedaży. W innym przypadku zarezerwowany przez Ciebie lokal wciąż będzie dostępny dla innych klientów. Przyznasz, że jest to mało komfortowe – jeżeli mieszkanie jest w dobrej lokalizacji, deweloper może otrzymać korzystniejszą ofertę;
  • w treści umowy został zawarty termin na podpisanie umowy deweloperskiej lub sprzedaży. Deweloperzy często stosują standardowy termin, który wynosi 30 dni. Jeżeli starasz się o kredyt hipoteczny, ten okres może okazać się niewystarczający. Warto więc zadbać o zmodyfikowanie tego zapisu.

To oczywiście nie wszystkie pułapki, które deweloper – świadomie lub nieświadomie – może zastawić na potencjalnego klienta. Aby ich uniknąć, konieczna jest dokładna analiza wszystkich zapisów zawartych w projekcie umowy.

Czy samodzielne sprawdzanie umowy rezerwacyjnej ma sens?

Nie jesteś prawnikiem i obawiasz się, że podczas zapoznawania się z treścią umowy mogą umknąć Ci istotne zapisy? Nie musisz samodzielnie analizować przedstawionego projektu – alternatywą jest powierzenie sprawdzenia umowy specjaliście, czyli prawnikowi, który specjalizuje się w analizie takich dokumentów.

Skorzystanie ze wsparcia specjalisty oznacza konkretne korzyści. Przede wszystkim zyskasz pewność, że podpisanie umowy rezerwacyjnej nie wiąże się dla Ciebie z ryzykiem i nie stracisz pieniędzy. Od prawnika możesz też otrzymać propozycje zmian w zapisach, które są dla Ciebie szczególnie niekorzystne. W ten sposób zyskasz pole do negocjacji z deweloperem – będziesz wiedział, co jest do poprawy.

Pamiętaj również, że umowa rezerwacyjna jest tylko jedną z kilku umów, które możesz podpisać z deweloperem. Niekorzystne dla Ciebie zapisy mogą pojawić się także w pozostałych umowach. Wydając setki tysięcy złotych, nie warto ryzykować – skorzystanie z pomocy eksperta w tym przypadku po prostu się opłaca.