Plamienie implementacyjne czy miesiączka? Sprawdź wczesne objawy ciąży - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Plamienie implementacyjne czy miesiączka? Sprawdź wczesne objawy ciąży

Plamienie implementacyjne czy miesiączka? Sprawdź wczesne objawy ciąży

Autor zdjęcia/źródło: Mat. partnera artykułu

Ciąża daje wiele charakterystycznych objawów, wśród których najbardziej typowe jest zatrzymanie miesiączkowania. Czasami jednak organizm płata figle – test ciążowy jest pozytywny, mimo występującego krwawienia. Dowiedz się, z czego to wynika.

Od zapłodnienia do implantacji zarodka

 Zapłodnienie to dopiero początek drogi do ciąży – dużą rolę odgrywa tzw. implantacja zarodka. Jest to proces, który polega na wnikaniu blastocysty w głąb błony śluzowej macicy. Nie da się wskazać konkretnego dnia, w którym dochodzi do zagnieżdżenia. Jednak jak pokazuje kalendarz ciąży, najczęściej odbywa się to między 8. a 12. dniem rozwoju zarodka.

Warto przy tym pamiętać, że nie każde zapłodnienie kończy się implantacją zarodka. Znaczenie ma jakość błony śluzowej macicy – powinna być odpowiednio gruba i przekrwiona. Są to bowiem bardzo dobre warunki do tego, by doszło do zagnieżdżenia. Rolę odgrywa również wysokie stężenie progesteronu.

Proces implantacji bardzo często nie daje żadnych wyraźnych objawów. Czasami jednak uda się wychwycić sygnały wysyłane przez organizm. O tym, że doszło do zagnieżdżenia zarodka, mogą świadczyć delikatne skurcze macicy oraz tzw. plamienie implementacyjne. Jest to niewielkie krwawienie bez skrzepów, które trwa 1-3 dni. I właśnie ono jest mylące – kobiety często traktują je jako skąpą miesiączkę, nie spodziewając się ciąży.

Jak odróżnić plamienie implementacyjne od miesiączki?

Wiele pań często myli plamienie implementacyjne z miesiączką. Chociaż faktycznie w obu przypadkach dochodzi do krwawienia, można wskazać kilka znaczących różnic.

  • Moment występowania

Implantacja zarodka często ma miejsce jeszcze przed planowaną datą miesiączki. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że niektóre kobiety mają nieregularne cykle, krwawienia nie traktują jako objaw ciąży.

  • Obfitość

O ile krwawienie miesiączkowe często jest dość obfite – szczególnie w pierwszych dniach, o tyle plamienie implementacyjne jest dość skąpe.

  • Kolor wydzieliny

Miesiączkę od plamienia implementacyjnego można odróżnić także po kolorze wydzieliny. Krwawienie towarzyszące zagnieżdżeniu ma barwę jasnoczerwoną lub różową, niekiedy są to upławy podbarwione krwią.

  • Czas trwania

Miesiączka najczęściej trwa od 5 do 7 dni. Natomiast krwawienie związane z zagnieżdżaniem zarodka jest znacznie krótsze – może trwać zaledwie kilka godzin lub maksymalnie 3 dni.

  • Towarzyszące dolegliwości

Wiele kobiet skarży się na dodatkowe dolegliwości towarzyszące miesiączce, np. silne bóle w dole brzucha czy ból dolnej części pleców. Plamienie implementacyjne przebiega bez żadnego bólu oraz uczucia dyskomfortu.

Czy to ciąża? Poznaj inne jej objawy

Plamienie implementacyjne nie występuje u każdej kobiety, dlatego nie można traktować go jako pewnego objawu ciąży. Istnieje jednak wiele innych symptomów, które z dużym prawdopodobieństwem będą świadczyć o tym, że doszło do zapłodnienia.

Zalicza się do nich m.in.:

  • poranne nudności i wymioty,
  • częste oddawanie moczu,
  • bolesność i tkliwość piersi,
  • zmęczenie i nadmierna senność,
  • niechęć do niektórych pokarmów.

Powyższe symptomy to efekt oddziaływania hormonów płciowych oraz gonadotropiny kosmówkowej na układ nerwowy, pęcherz moczowy czy gruczoły piersiowe.

Ponadto warto wspomnieć o występowaniu zmian fizjologicznych w obrębie takich części ciała jak np.:

  • szyjka macicy – już w pierwszych tygodniach staje się ona rozpulchniona i elastyczna, a śluz jest gęsty i zamyka kanał szyjkowy,
  • srom i pochwa – ulegają przekrwieniu i rozpulchnieniu, zwiększa się ilość wydzieliny, dochodzi do zmniejszenia kwasowości środowiska pochwy.

Wykonaj test, by potwierdzić ciążę

Jeżeli podejrzewasz, że mogło dojść do zapłodnienia, najlepiej to sprawdzić. Najprostszą metodą jest wykonanie domowego testu: paskowego, strumieniowego lub płytkowego. Wykrywają one obecność gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w moczu. Im wyższe jego stężenie, tym większe prawdopodobieństwo uzyskania wiarygodnego wyniku. Dlatego zaleca się, aby test wykonać najwcześniej w dniu, w którym miałaby pojawić się miesiączka.

Jeśli na teście pojawią się dwie kreski, prawdopodobnie spodziewasz się dziecka. Wówczas warto wykorzystać kalendarz ciąży, aby dowiedzieć się, w którym tygodniu możesz być.

Możesz też poddać się badaniu laboratoryjnemu. Oznaczając poziom beta hCG, szybko dowiesz się, czy jesteś w ciąży. Jest to badanie nieinwazyjne, które polega na pobraniu próbki krwi z żyły łokciowej.

Jeżeli oba testy potwierdzą ciążę, umów się na wizytę w gabinecie ginekologicznym. Jak pokazuje kalendarz ciąży, najlepiej zrobić to ok. 8.-9.36

 tygodnia – wtedy bowiem widoczne będzie już bijące serce zarodka.