Opublikowany przez:
Ela91
2015-03-10 19:33:36
Stało się - wreszcie urodziłaś swoje wyczekiwane maleństwo. Masz już za sobą ciężkie chwile porodu i powoli dochodzisz do siebie. Już niedługo będzie można wrócić ze szpitala do domu! Jednak zanim to się stanie warto pomyśleć o zapewnieniu sobie wizyty domowej położnej. Jeśli nie czujesz się pewnie w swojej nowej roli, jest to rozwiązanie właśnie dla Ciebie. Oczywiście wizyta ta nie jest obowiązkowa - to Ty decydujesz czy tego chcesz, czy nie. O tym, czy będziesz potrzebowała położnej pomyśl jeszcze w trakcie trwania ciąży. Możesz poprosić o wizytę położną współpracującą z Twoim lekarzem rodzinnym, lecz nie jest to konieczne. Możesz również wybrać sama np. polecaną przez Twoją koleżankę. I nie bój się - ta wizyta to żadna inspekcja. Jeśli odpowiednio się do niej przygotujesz, a nie jest to trudne, przebiegnie ona gładko i bezproblemowo. Aby ostatecznie rozwiać Twoje obawy i watpliwości opisujemy krok po kroku wszystkie czynności, które musisz wczesniej wykonać. To nic trudnego!
Pierwsza wizyta położnej po porodzie - KROK PO KROKU
Jeśli jesteś w ciąży i zdecydowałaś się na to, że po porodzie będziesz potrzebowała położnej, pomyśl o tym już dzisiaj. Wizyta jest bezpłatna i refundowana przez NFZ. Zastanów się nad wyborem i kilka dni przed wyznaczonym terminem zatelefonuj do wybranej położnej i zgłoś chęć korzystania z jej usług. Na wizytę najlepiej umówić się na dwa dni po powrocie do domu ze szpitala. Porę wizyty dostosuj przede wszystkim do rytmu dnia maluszka, aby nie wypadła ona w trakcie drzemki. Wszystkie czynności związane z wizytą zajmą około godziny. Z odpowiednim wyprzedzeniem przygotuj pytania (na wszelki wypadek zapisz je na kartce), które Cię nurtują. Możesz pytać o wszystko, co jest związane ze zdrowiem Twojej Kruszynki - o kolki i jak sobie z nimi radzić, o ulewanie pokarmu, jakie szczepionki dla dziecka i kiedy należy je wykonać, jak dbać o pępowinę. Nie zapominaj również o sobie - pielęgniarka podpowie Ci jak radzić sobie z bólami piersi, jak pielęgnować pękające brodawki, kiedy będziesz mogła wrócić do współżycia i jaką antykoncepcję będziesz mogła stosować.
Gdy położna pojawi się już w Twoim domu, po przywitaniu w pierwszej kolejności poprosi o dane osobowe Twoje, Twojego dziecka i Twojego męża (zawczasu przygotuj stosowne dokumenty). Zapyta o przebieg ciąży, w jaki sposób urodziłaś (siłami natury czy poprzez cesarskie cięcie), jakie badania i szczepienia zostały już wykonane. Potem sprawdzi stan zdrowia dziecka - jak goi się pępowina, jaki jest stan skóry dziecka, skontroluje czy na buzi nie pojawiły się pleśniawki, sprawdzi ciemiączko i oceni, czy żółtaczka fizjologiczna ustępuje w odpowiednim tempie. Oceni również, czy Twoje krocze goi się prawidłowo jeśli rodziłaś siłami natury, a w przypadku cesarskiego cięcia sprawdzi czy brzuszek goi się jak należy i ewentualnie zdejmie szwy jeśli nadeszła na to pora. W porze karmienia położna oceni, czy dobrze przystawiasz dziecko do piersi i podpowie jak rozpoznawać, czy już się najadło. Jeśli jeszcze nie nauczyłaś się przewijania, to teraz będziesz miała okazję nauczyć się tego raz a dobrze.
Pamiętaj o tym, aby zadbać o takie podstawy jak ustalenie godziny, która będzie odpowiadała jednocześnie nam i naszemu dziecku, zapewnienie atmosfery intymności w mieszkaniu, swobodny dostęp do wszystkiego, czego zwykle używamy przy opiece nad maluszkiem (pieluszki, nawilżane chusteczki, zasypka, czyste śpioszki), książeczka zdrowia nasza i naszego dziecka w widocznym miejscu i pozytywne nastawienie. Dzięki wizycie położnej poczujesz się dużo pewniej, rozwiejesz wszystkie wątpliwości i uzupełnisz swoja wiedzę. Poza tym pierwsza wizyta niekoniecznie musi być tą ostatnią - istenieje możliwość kolejnych bezpłatnych wizyt, które nie będą już wydawały się tak skomplikowane jak na początku.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Marta67
2016.06.18 00:02
Ja tez wcześniej przygotowałam sobie pytania, żeby o niczym nie zapomnieć :-) Położna bardzo spokojnie wyjaśniła wszystkie moje wątpliwości odpowiedziała na pytania. Takie wizyty są bardzo potrzebne:-)
Sonia
2015.09.07 09:18
Takie wizyty są potrzebne, pomagają rodzicom rozwiać watpliwości...
mama.janka
2015.09.06 19:05
podczas pierwszej wizyty poloznej bardzo duzo sie dowiedzielismy, o tym jakie mleko podawac, jaki kojec tutaj akurat supermami nam polecila warto kupic. jak kapac malucha itp
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!