Osobne siatki centylowe dla dzieci karmionych piersią? Przeczytaj koniecznie - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Osobne siatki centylowe dla dzieci karmionych piersią? Przeczytaj koniecznie

Osobne siatki centylowe dla dzieci karmionych piersią? Przeczytaj koniecznie

Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu

Korzystasz z siatek centylowych i widzisz, że maluch zwolnił tempo przybierania na wadze? Zanim zaczniesz się stresować, że Twój pokarm jest małowartościowy, zwróć uwagę na wykresy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że stosujesz stare siatki centylowe.

Przybieranie na wadze przebiega bardzo indywidualnie, dlatego nie zaleca się porównywania masy ciała dziecka do jego rówieśników. Eksperci rekomendują siatki centylowe, które powstały w oparciu o dane statystyczne szerokiej grupy niemowląt. Stanowią więc bardziej wiarygodne źródło informacji.

Siatki dla dzieci karmionych piersią opracowane przez WHO

Polskie wykresy zostały opracowane w 1999 roku na podstawie informacji o dzieciach karmionych mlekiem modyfikowanym. Problem w tym, że tempo wzrastania takich niemowląt różni się od tempa przybierania na wadze maluchów karmionych wyłącznie piersią. Stąd może okazać się, że dziecko przyjmujące wyłącznie pokarm mamy waży zdecydowanie za mało w porównaniu do obowiązujących norm.

Dlatego karmiąc piersią, warto skorzystać z siatek centylowych opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO)[1]. Powstały w 2006 roku w odniesieniu populacji niemowląt karmionych wyłącznie piersią przez 4-6 miesięcy, których dieta w późniejszym okresie została rozszerzona.

W badaniu pozwalającym na opracowanie siatek centylowych wzięło udział 8840 dzieci do 5 roku życia pochodzących z sześciu krajów świata (USA, Norwegia, Brazylia, Ghana, Indie, Oman) – z terenów zróżnicowanych etnicznie i geograficznie. Były to dzieci zdrowe, które miały zapewnione dobre warunki do rozwoju i odżywiania.

Sprawdź też inne siatki centylowe dla dzieci

Kobiety karmiące piersią nie muszą ograniczać się wyłącznie do siatek centylowych stworzonych przez WHO. Warto zapoznać się także z wykresami opracowanymi w maju 2009 roku przez Royal College of Paediatrics and Child Heath. Zostały one połączone z brytyjskimi siatkami dla dzieci urodzonych przedwcześnie[2].

Korzystasz z siatek centylowych? O tym pamiętaj

Chcąc ocenić tempo przybierania dziecka na masie na podstawie siatek centylowych, należy pamiętać przede wszystkim o prawidłowym ważeniu.

  • Pomiary trzeba wykonywać o tej samej porze i na tym samym urządzeniu.
  • Wagę należy ustawić na twardym podłożu.
  • Podczas pomiarów dziecko powinno być zawsze ubrane podobnie, np. w pieluszkę.

Warto także sprawdzić poprawność działania wagi. Słaba bateria czy brak możliwości uśrednienia wyniku to parametry, które mogą wpłynąć na zaburzenie wyniku.

[1] https://www.who.int/childgrowth/en/

[2] https://www.rcpch.ac.uk/resources/uk-who-growth-charts-0-4-years