Odbieranie dzieci rodzicom – prawo i rzeczywistość - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Odbieranie dzieci rodzicom – prawo i rzeczywistość

Jak często i z jakich powodów dzieci w naszym kraju są zabierane ze swoich rodzinnych domów? Jak wyglądają tutaj regulacje prawne i jak mają się one do przykładów z życia wziętych?

Piecza zastępcza – uregulowania prawne

Przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w wypowiedzi dla naszego portalu przypominają, że zgodnie z art. 32 ustawy z dnia  9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 135, z późn. zm.) piecza zastępcza jest sprawowana w przypadku niemożności zapewnienia dziecku opieki i wychowania przez rodziców. Ponadto, zgodnie z art. 109 § 1 i 2 pkt 5 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli dobro dziecka jest zagrożone, sąd opiekuńczy wydaje odpowiednie zarządzenia.

Sąd opiekuńczy może w szczególności zarządzić umieszczenie małoletniego w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka albo w instytucjonalnej pieczy zastępczej albo powierzyć tymczasowo pełnienie funkcji rodziny zastępczej małżonkom lub osobie, niespełniającym warunków dotyczących rodzin zastępczych, w zakresie niezbędnych szkoleń, określonych w przepisach o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

 

Dzieci mogą być umieszczone w pieczy zastępczej w razie pozbawienia lub ograniczenia władzy rodzicielskiej rodziców biologicznych. Sąd opiekuńczy pozbawia rodziców władzy rodzicielskiej, jeżeli władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka.

Strzałka w prawo

Sonda

Grafika sondy

Jak byś zareagował(a) podejrzewając, że jakiemuś dziecku w jego domu dzieje się krzywda?

zgłosił(a) bym sprawę na policję
31.8%
porozmawiał(a)bym z jego rodzicami
28.8%
porozmawiał(a)bym z kimś znającym tę rodzinę
31.8%
nic bym nie zrobił(a), to nie moja sprawa
7.6%

Najnowsze komentarze

  • 37.47.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    Pytanie: Witam moj problem polega na tym ze moje narzeczona odbywa kare pozbawienia wolnosci i podczas pobytu tam urodzla nam sie corka ktora odbywa z nia teraz kare. Przed opuszczeniem zk byla u mnie w domu pani kurator aby sporzadzic wywiad czy moja partnerka moze wrocic do mojego rodzinnego domu wraz z mala.wszyscy mieszkancy wyrazilii na to zgode.Stwierdzila tez ze warunki mieszkaniowe sa ok.Lecz pani kurator uiscila w wywiadzie ze jakis czas przed aresztowaniem mojej narzeczonej miala miejsce interwencja policjii w sprawie klotnii w domu miedzy mna a moim mlodszym bratem. No i z tego co wiem to po dostarczeniu wywiadu do zk,zk przeslal ten wywiad do sadu i to sad ma decydowac czy wypuszcza narzeczona z malutka czy tez nie... Nie wiem co mam myslec w tej sprawie i zupelnie nie wiem co robic. Prosze o jakies wskazowki
  • 94.254.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    A czy za to ze trafilo sie do osrodka na 3miesiace to sad moze zabrac dzieci
  • 178.197.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    Nie zgadzam sie sa matki ktore tak naprawde nie sa matkami płodza dzieci po to by nie pracowac by panstwo je utrzymywało,nie dbaja o dzieci ulica i sasiedzi wiekrza uwage zwracaja na te dzieci,sa bankomatami a nie zywimi dziecimi gdzie potrzebna im miłosc opieka prawdziwa,osobiscie znam taka matke gdzie zniszczyła meza rozwod z winy jej kobieta rozryfkowa bardzo goscinna w kroku kto z flaszka to gosci miedzy nogami u niej,natrzaskała juz piencioro i liczy ile to teraz do raczki nabierze a te biedne maluchy przygladaja sie jaki to nowy wujek przyjdzie,ma kuratora mops udaja ze jest ok ,,jakie te dzieci maja dziecinstwo to tak naprawde gu....no ich obchdzi i jak noc sie zamyka co sie dzieje SKANDAL