21 maja 2024 w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Zdrowia (Dz.U. z 2024 r. poz. 767), które znosi kryterium wieku odnośnie badan prenatalnych w ramach świadczeń gwarantowanych. Właśnie weszło ono w życie, a jak szacuje Ministerstwo Zdrowia może z nich skorzysta ponad 210 tys. kobiet. Jest to kolejny element pakietu dla kobiet „Bezpieczna, świadoma ja”.
Badania prenatalne na nowych zasadach
Do tej pory udział w bezpłatnych badaniach prenatalnych mogły wziąć kobiety, które skończyły 35 lat. Od teraz kryterium wieku zostało usunięte, jako kryterium kwalifikacji do udziału w programie ze wszystkich etapów programu badań prenatalnych. Dzięki wprowadzonym zmianom zwiększy się dostęp do badań prenatalnych dla wszystkich kobiet w ciąży niezależnie od wieku.
Rozporządzenie wskazuje terminy, w których powinny zostać wykonane priorytetowe badania prenatalne:
- na etapie poradnictwo i badania biochemiczne pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży
- na etapie poradnictwo i USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych w I trymestrze pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży, w II trymestrze pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży i 6 dniem ciąży
Zmieniono również kilka innych obowiązujących do teraz kryteriów z kategorii Poradnictwo i badania biochemiczne oraz Poradnictwo i USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych.
Badania prenatalne ze skierowaniem
Jednakże nadal kobiety chcące wykonać badania prenatalne potrzebować będą skierowania od lekarza prowadzącego ciążę. Skierowanie zawierać powinno również informację o zaawansowaniu ciąży. Natomiast w razie konieczności dodatkowych badań jak amniopunkcja lub biopsja, w skierowaniu do programu lekarz musi określić jakie są wskazania do wykonania takiego badania.