Obcinanie włosów w ciąży: można czy nie? OBALAMY MITY - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Obcinanie włosów w ciąży: można czy nie? OBALAMY MITY

Obcinanie włosów w ciąży: można czy nie? OBALAMY MITY

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Aw Creative on Unsplash

Pielęgnacja i obcinanie włosów w ciąży to częste tematy, które owiane są mitami i przesądami. Czy wolno to robić w ciąży? Czy obcinanie włosów ma wpływ na dziecko? Postaramy się odpowiedzieć na ten problem, nurtujący wiele przyszłych mam.

Na forach dla przyszłych mam, aż huczy. Okazuje się, że temat pielęgnacji włosów w ciąży - a  szczególnie farbowania ich – to temat rzeka. Każdy jest ekspertem, a co ekspert to inna opinia. Z tematem farbowania włosów w czasie ciąży rozprawiliśmy się już wcześniej – zobacz TUTAJ.

Innym bardzo nurtującym ciężarne wątkiem jest obcinanie włosów w ciąży. Można, czy nie? I tu podobnie, co mama to inna opinia. Jednak na szczęście większość ciężarnych skłania się u tezie, że to po prostu zwyczajny i niegroźny zabobon naszych babć.

Obcinanie włosów w ciąży: tak czy nie?

Przyszłe mamy przez cały okres 9 miesięcy muszą dokonywać wyborów – urodowych i pielęgnacyjnych, wybierając takie, które nie szkodzą maleństwu. Dlaczego więc problem jest z obcinaniem włosów w ciąży, mimo, że to zabieg nie ingerujący wewnątrz organizmu mamy?

Otóż od czasu do czasu pojawiają się opinie przytaczane za naszymi babciami i prababciami, że obcinanie włosów w ciążymoże... „skrócić dziecku rozum”. Czyli, że wraz ze ścinanymi włosami, niejako obcinamy dziecku zdolności mentalne i IQ. No cóż...

Możemy Was jednak zapewnić, że przesąd ten nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, a włosy w ciąży można bezpiecznie obcinać!

Zadbana mama  od razu poczuje się lepiej, jeśli zafunduje sobie na głowie kształtną fryzurkę lub nieco skróci końcówki, poprawiając linię włosów. Nie ma żadnych medycznych i logicznych przeciwwskazań, aby obcinać włosy w ciąży tyle razy, na ile mamy ochotę.

Tym bardziej, że włosy w ciąży nieco szybciej rosną, a poza tym prawie wcale nie wypadają. Stają się mocne i bujne – między innymi dzięki zdrowemu odżywianiu w tym okresie, przyjmowaniu suplementów, a także lepszemu ukrwieniu całego organizmu.

Za to po ciąży, w okresie około trzech miesięcy po porodzie, sytuacja się odwraca. Często diametralnie, prowadząc nawet do łysienia plackowatego. Spada bowiem poziom estrogenów, a włosy, które nie wypadały, po prostu obumierają i muszą wypaść. Zwykle dotyczy to około 30 procent z nich, a stan ten jest odwracalny. Kiedy organizm dojdzie do siebie po ciąży i porodzie, mama znowu będzie mogła się cieszyć piękną fryzurą.