Autor zdjęcia/źródło: Photl.com @ nowe zasady nadawania imion dzieciom
Do tej pory przepis o nadawaniu imion dziecku zakazywał wybierania imion w formach nieprzyzwoitych, ośmieszających, zdrobniałych oraz takich, które nie pozwalają odróżnić płci dziecka. Pierwsze dwa zakazy pozostają.
Główne zmiany to:
- dopuszczenie zdrobnień np. Kuba, Iza, Jaś,
- pozwolenie na nadawanie wszelkiego rodzaju imion nie określających konkretnie płci dziecka tj. Mercedes, Robin czy Alex.
Uzasadnieniem do zmian w przepisach jest zwiększająca się liczbą małżeństw z cudzoziemcami, co sprawia, że pojawia się coraz więcej imion dla dzieci niespolszczonych np. Nicole, Samantha, Michael. Te imiona będą mogły być nadawane i zapisywane w oryginalnej pisowni w dokumentach urzędowych. Nadal można również nadawać maksymalnie dwa imiona.
Dodatkowo imię dziecka będzie można zmienić w ciągu 6 miesięcy bez podawania konkretnej przyczyny takiej decyzji, więc jeśli stwierdzimy, że jednak wybrane przez nas imię się nam nie podoba to możemy je zmienić.
Do tej pory przepisy wyrażały jasno, że:
- niedopuszczalne jest nadawanie imion obcobrzmiących, w postaci nie przyswojonej przez język polski, a więc np.: Jan, a nie John lub Johann; Katarzyna, a nie Catherine; Klara, a nie łacińskie Clara ani włoskie Chiara.
- Imiona nadawane w Polsce jako należące do języka polskiego powinny pozostawać w zgodzie z jego regułami gramatycznymi i ortograficznymi.
- Imię powinno odróżniać płeć dziecka ze względów językowych (język polski wymaga odmiany imienia przez przypadki) i praktycznych. Wskazane jest nadawanie dziewczynkom imion kończących się na -a (np. Barbara, Ewa, Maria), chłopcom zaś imion kończących się na spółgłoskę (np. Andrzej, Marcin, Tomasz).
- Nie powinno się nadawać imion zdrobniałych, powszechnie używanych nieoficjalnie, jak np.: Jaś, Kasia, Lonia, Wiesiek. Natomiast można nadać dziecku imię z pochodzenia zdrobniałe, skrócone, ale współcześnie odczuwane jako imię samodzielne, np. Betina, Lena, Nina, Rita.
Wraz z wejściem w życie dnia 1 marca 2015 nowej ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego wszystkie te zakazy zostały zniesione.
Pamiętajmy jednak, że wybór imienia dla dziecka to decyzja na całe życie. Imię to jeden z ważniejszych elementów tożsamości człowieka. Obecnie panuje moda na oryginalne, rzadko spotykane imiona, ale nie dajmy się za bardzo ponieść temu trendowi, bo to co jest modne i nam się podoba teraz niekoniecznie za paręnaście lat będzie nadal tak atrakcyjne. Dobrze się więc zastanówmy nad wyborem właściwego imienia dla naszej pociechy.
A w wyborze może Wam pomóc Księga imion dzieci, znajdziecie tam listę najpopularniejszych imion oraz tych żadko spotykanych. Przeczytacie również jakie jest znaczenie i etymologia wybranych imion co z pewnością ułatwi Wam wybór imienia dla swojej pociechy.
Co sądzicie o nowych zasadach nadawania imion dzieciom?
Porozmawiajmy na forum
Nowe zasady nadawania imion dzieciom - forum>>