Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że plastik działa bardzo niekorzystnie na nasze środowisko. Teraz jednak okazuje się, że ogromne jego ilości mogą przenikać do mleka modyfikowanego z bezpiecznych z pozoru butelek dla niemowląt. Ciekawe, a jednocześnie zastanawiające wyniki badań opublikowali naukowcy w najnowszym wydaniu Nature Food.
Celem badania nie jest strasznie rodziców, ponieważ nie ma na razie badania nad ewentualną szkodliwością mikroplastiku dla organizmów dzieci. A Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi obecnie, że nie ma dowodów wskazujących na zagrożenie dla zdrowia ludzi jesli chodzi o mikroplastik. Ale naukowcy podali również kilka sposobów na ograniczenia przenikania tych mikrocząstek do pożywienia - przytaczamy ja na końcu artykułu.
Niemowlęta narażone na miliony cząsteczek mikroplastiku!
Naukowcy z Trinity College w Dublinie przeprowadzili ciekawy eksperyment, który miał zbadać czy i ewentualnie jakie ilości mikroplatiku mogą przenikać z butelek dla niemowląt podczas standardowego przyrządzania mleka modyfikowanego.
Mikroplatik (MP) jest problemem globalnym ze względu na ich potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Szacunkowe spożycie MP w łańcuchu pokarmowym i drogach wziewnych waha się od 74 000 do 211 000 cząstek rocznie w Stanach Zjednoczonych, został także wykryty w kale. Ekspozycja na MP może wywołać dysbiozę mikroflory jelitowej i zaburzenia metabolizmu lipidów u myszy (1), a submikrometryczne MP mogą przenikać przez barierę krew-mózg ryb, powodując uszkodzenie mózgu i zaburzenia zachowania (2).
Niewiele jednak wiadomo na temat bezpośredniego uwalniania MP z produktów z tworzyw sztucznych. Polipropylen (PP) stanowi 62,8% wszystkich MP wykrywanych w kale dorosłych, ale pochodzenie tych MP jest nieznane. Roczna produkcja PP stanowi około 20% całej produkcji tworzyw sztucznych niewłóknistych, a PP jest uważany za bezpieczny plastik, nadający się do wielu zastosowań, a więc jest to tworzywo sztuczne najczęściej stosowane do kontaktu z żywnością.
Butelki PP do karmienia niemowląt są powszechnie stosowane do przygotowywania w nich mieszanek dla niemowląt. Butelki te są rutynowo wystawiane na działanie wody o wysokiej temperaturze i wstrząsane podczas przygotowywania mieszanek.
Ponieważ siła tarcia mechanicznego może rozbić PP na MP, naukowcy obawiali się, że możliwość uwolnienia MP z PP w trakcie przygotowywania mleka modyfikowanego w plastikowych butelkach dla niemowląt.
Na potrzeby nowego badania naukowcy kupili 10 rodzajów butelek do karmienia niemowląt (najczęściej stosowanych) i zbadali liczbę uwolnionych cząstek mikroplastiku, postępując zgodnie z zalecanymi przez Światową Organizację Zdrowia technikami sterylizacji i przygotowywania mieszanek dla niemowląt.
Wyniki badań butelek dla niemowląt
Po przeprowadzeniu badań okazało się, że podczas procesu sterylizacji z butelek uwolniło się od 1,3 do 16,2 milionów mikroplastików na litr.
Stwierdzono również, że narażenie na gorącą wodę, takie jak użycie przegotowanej wody do bezpośredniej sterylizacji plastikowej butelki, znacznie zwiększa liczbę mikroplastików w płynie butelek. Liczba uwolnionych mikroplastików wzrosła z 0,6 miliona do 55 milionów cząstek, gdy temperatura wody zwiększyła się z 25 ° C do 95 ° C.
Naukowcy używali tych samych butelek do przygotowywania mleka oraz sterylizacji przez 21 dni, i okazało się, że butelki przez cały czas uwalniały mikropastik.
Pomimo, że nie jest jeszcze zbadane jakie działanie na ludzki organizm może mieć mikroplastik, naukowcy zalecają ostrożność – a także zmianę procedury przygotowania mleka, która może ograniczyć ilość niekorzystnych cząsteczek w pożywieniu dla niemowląt.
Co możemy zrobić aby ograniczyć przenikanie mikroplastiku do mleka dziecka?
- Przede wszystkim nie należy podgrzewać przygotowanej mieszanki w plastikowych pojemnikach i unikać kuchenek mikrofalowych.
- Zaleca się przygotowywać mieszankę dla niemowląt w nie plastikowym pojemniku, używając wody podgrzanej do co najmniej 70 ° C.
- Następnie należy ją schłodzić do temperatury pokojowej, a dopiero wówczas przelać przygotowaną mieszankę do wysokiej jakości plastikowej butelki do karmienia niemowląt.
- Do celów sterylizacji zaleca się gotowanie wody w czajniku ze szkła lub stali nierdzewnej i przepłukanie co najmniej 3 razy wysterylizowanej butelki wodą przegotowaną, ale ostudzoną do temperatury pokojowej.
BIBLIOGRAFIABadania i źródło:Nature FOOD link badnia https://www.nature.com/articles/s43016-020-00171-y.epdf
CZYTAJ TEŻ:
>> RSV - wirus, który atakuje dzieci jesienią