Nie szczepisz dziecka? Lekarz będzie musiał Cię zgłosić - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Nie szczepisz dziecka? Lekarz będzie musiał Cię zgłosić

Nie szczepisz dziecka? Lekarz będzie musiał Cię zgłosić

Autor zdjęcia/źródło: Photo by CDC on Unsplash

Pojawił się nowy projekt ustawy, który ma pomóc w regularnym szczepieniu dzieci. Lekarze będą mogli zgłaszać rodziców do sanepidu – a ten do kolejnych instytucji.

Rząd zamierza aktywniej walczyć z antyszczepionkowcami, a zwłaszcza rodzicami, którzy nie zgadzają się na szczepienie swoich dzieci. W ostatnich latach możemy zaobserwować zwłaszcza w social mediach, wzmożone działania grup, które są przeciwne szczepieniom, powołując się na liczne skutki uboczne, a także śmiertelność. Niestety, nie wszystkie przedstawiane przez antyszczepionkowców dowody na poparcie tez, mają jakiekolwiek podstawy naukowe.

Jednakże trend ten jest na tyle silny, że w ostatnich pięciu latach liczba uchyleń od obowiązkowych szczepień zwiększyła się aż 3 –krotnie. Jak czytamy na stronie Państwowego Zakładu Higieny osób odmawiających szczepienia dzieci w 2015 roku było 16,6 tys., a w 2019 liczba ta wzrosła aż  do 48,6 tys.

Rząd walczy o większe wszczepienie dzieci

Nowy projekt rządowy pojawił się w sejmie 2 sierpnia i jak przytacza Gazeta Prawna, w opinii wielu prawników jest on kolejnym krokiem rządu w walce z antyszczepionkowcami. W projekcie zmian ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi znalazło się wzmocnienie zapisów dotyczących obowiązkowych szczepień dzieci, wymienionych w obowiązkowym Kalendarzu Szczepień Ochronnych. W ten sposób szczepienia te zostaną przeniesione na poziom ustawowy, co zwiększy zakres uprawnień i zobowiązań osób odpowiedzialnych za ich realizację.

Lekarze będą zobowiązani sporządzić sprawozdanie z odmowy szczepienia, w którym mają podawać nie tylko dane dziecka, ale również jego rodziców, bądź opiekunów. W dokumencie będzie również zawarty powód odmowy szczepienia. Takie pismo trafiać będzie do sanepidu, który może je dalej skierować do Wojewody – a ten ma możliwość nałożenia na rodziców grzywny lub skierowania sprawy do sądu.

Jak czytamy w uzasadnieniu do zmian ustawy: „Raport ułatwi wszczynanie przez państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych postępowań administracyjnych egzekucyjnych wobec opiekunów prawnych dzieci, którzy nie wykonują prawnego obowiązku poddawania dzieci szczepieniom”.

Źródło: gazetaprawna.pl

CZYTAJ TEŻ >> Kalendarz Szczepień Dziecka - zobacz, co jest obowiązkowe i kiedy